Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Aile İçi İletişim Zirvesi

Yazar admin 05/12/2017 0 Yorum

Sosyal yapıda olan biz insanlar, çevremizdeki kişilerle var olan sorunlarımızı aşmanın yolunu her zaman en doğru ve medeni yol olan ‘iletişim’ de buluyoruz. Peki, ailede var olan sorunları aşmada iletişim bir çözüm müdür?

 

Ebeveynler öncelikle kendi aralarında var olan iletişimi düzenleyip, dengede tutmalıdır. Aile içindeki kararlar, konular, çocuk ile ilgili hususlar konusunda ortak bir paydaya varılabilecek düzeyde etkin bir iletişimin sağlanması önemlidir. Çünkü ebeveynler arası iletişim belli bir yetkinliğe eriştiğinde, çocuklarla da sorunları çözmek basitleşir.

 

Ebeveynlerin ‘dengeli ve uyumlu’ iletişimi ile çocuğa yaklaşması, çocukta iletişimsel bir güven ortamı oluşturacaktır temelde. İki ebeveynin iki farklı görüşte ve iki farklı iletişim yöntemiyle çocukla iletişime geçmesi, çocuğun zihninde kaosa ve çatışmaya neden olacaktır. Ebeveynler bu uyumu yakaladıktan sonra, çocuklarına daha sağlıklı yönelebilirler.

 

Çocukların gündelik hayatta ya da belirli bir olay karşısında anlattığı şeyler, mutlaka ‘dikkatle’ dinlenilmelidir. Çocuk, o an sizin onu dinleyip dinlemediğinizi muhakkak anlayacaktır. İletişimin en temel esaslarından biri olan dinlemek, karşıdaki kişinin iletişime daha fazla katkı yapmasını destekleyecektir. Çocuğunuzu etkin şekilde dinlemek de uzun vadede çocuğunuzun sorunlarını ‘tepkisel’ değil ‘dilsel’ şekilde çözmesine olanak sağlayacaktır.

 

Aile içerisinde sorunları konuşmak, konuşan tarafları etkin şekilde dinlemek iletişimsel anlamda yol kat etmek için altın adımlardır.

Yorum Yazın