Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Anlat Bana Kendini

Yazar admin 29/12/2017 0 Yorum

Gün içerisinde çok fazla farkında olmasak da, kimi zaman gözümüze takılır çocuğumuzun her zamankinden farklı küçük davranışları. Bizden bir şey sakladığını, ya da anlatmamayı tercih ettiğini fark edebiliriz. Bu durum kimi zaman tek seferlik olabilirken kimi zaman da uzun bir süre devam edebilir. Peki, neden?

 

Fazla mükemmeliyetçi ve fazla katı bir ebeveyn tutumu, çocukta uzun vadede baskı hissi uyandırmaktadır. Bu baskı hissinden dolayı çocuk,  gün içerisinde yaşanan küçük olumsuzlukları ebeveyni ile paylaşmak taraftarı olmayabilir. Paylaşacağı küçük olumsuz durumların ebeveyni tarafından sert karşılanacağından çekinebilir ve neticesinde ebeveyninden bazı olayları saklama eğilimine gidebilir. Bu durumun çözümü de yine ebeveyn farkındalığı ve yaklaşım iyileştirmede saklıdır.

 

Ebeveynler, çocuklarına karşı olan fazla ‘katı’ ve ‘mükemmeliyetçi’ tutumu bir nebze olsun kırmakla işe başlayabilirler. Çocuğuna karşı biraz daha empatik ve yapıcı yaklaşmak atılacak adımlardan ilkidir. Çocuğa verilecek mesaj ‘’hata yapsan dahi senin yanındayız’’ olmalıdır. Bu mesaj sözlü olarak çocuğa verilebileceği gibi davranışlar yoluyla da dolaylı olarak hissettirilebilir. Çocuğun ebeveyn yanında rahat hissetmesi, çocuğun ebeveyne karşı daha açık ve iletişimsel olmasına da olanak sağlar. Korkusuz, çekincesiz bir çocuk ebeveyni ile olan bağını kendi isteği ile güçlendirecektir.

 

Çocuğunuzun anlattığı olaylara karşı tepkisel değil daha olumlu yaklaşmak, iletişim dilini yumuşatmak, çocuğunuza ceza psikolojisi ile yaklaşmamak çocuğun algısını tamamen değiştirecektir. Ebeveyninden korkmayan çocuk, başına gelen her olayı korkusuzca anlatacaktır. Böylece ebeveyn çocuk arasındaki güven bağı kuvvetlenecektir.

 

Mutlu ve rahat çocuk; tamamen açık bir iletişim ve ebeveyn - çocuk arasındaki güven ortamının anahtarıdır.

Yorum Yazın