Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Anne Baba ve Çocuk Bağlılığı

Yazar admin 13/09/2018 0 Yorum

Aile olmak, anne baba ve çocuk arasındaki en temel ve en güzel bağdır. Ama bu bağ kimi zaman esneyip çocuğun kendisini yalnız hissetmesine sebep olacak noktalara gelebiliyor. Peki anne baba ve çocuk bağı nasıl daha kuvvetli hale getirilebilir?


Bu konuda bahsedeceğimiz belki de en temel değer, iletişimdir. Her konuda iletişime açık olmak ilk adımdır. Çocuğun gün içerisinde anlattıklarını dinlemekten başlayarak onun sorunlarını, başarısızlıklarını, kaygılarını iyi bir dinleyici olarak dinlemek ve buna yönelik çözümler sunmak kaliteli iletişimin yoludur. Çocuğun kendi içine yönelmesi, sorunlarını anlatmaması, gündelik paylaşımlardan uzak durması bu iletişim bağının gevşemesinin işaretleridir. Bu gibi durumlarda çocuğu açmak için iletişim girişiminde bulunması gereken kişi ebeveyndir.


Anne baba ve çocuğun beraber vakit geçirmesi de aile bağını kuvvetlendirir. Anne baba yoğun çalışıyor ve çocuğun ödevleriyle ilgileniyor olması birlikte kaliteli vakit geçiriyor olduklarını her zaman için göstermez. Çocukla oyunlar oynamak, çocuğun ilgi duyduğu alanlarla yönelmesine destek olmak, kaygı duyduğu durumlarda çocuğu desteklemek kaliteli zaman geçirmektir. Çocuk, her adımında ailesinin sevgi desteğini sırtında hissettiği durumlarda kaliteli vakit geçirmenin netice verdiği söylenebilir.


Yalnızca annenin ya da yalnızca babanın çocukla vakit geçirmesi de çok olumlu değildir. Anne baba ve çocuk bir aile olarak vakit geçirmelidir. Aile sıcaklığı, aile bütünlüğünü çocuk tüm aile beraberken hissedebilir. Bunun için aile zamanları yaratmak, aile etkinlikleri oluşturmak güzel fikirlerdir. Zamanla çocuğun ailesiyle daha fazla vakit geçirmesi de aile bağlarını kuvvetlendirerek çocuğun çok daha açık bir iletişime yönelmesine katkı sağlar. Daha açık iletişim de çocuğun daha paylaşımcı olmasına etki eder.


Anne baba ve çocuk aile bütünlüğü içerisinde harika bir bağ kurabilirler. Bu bağın zayıflamaması aksine kuvvetlenmesi için de yukarıda bahsedilen adımlardaki çabalar gösterilmelidir. Birlikte vakit geçirmek, çocukla iletişimi kuvvetlendirmek, çocuğa destek olmak güven vermek gibi davranışlar çok hızlı ve sağlam şekilde aile bütünlüğünü ve bağlılığını kuvvetlendirir.


Mutlu aileler bir bağ ile birbirilerine kenetlenmişlerdir. Bu bağ da sevgi, ilgi, iletişimden örülmüştür…

Yorum Yazın