Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Bana Ellerini Ver

Yazar admin 23/11/2017 0 Yorum

Çocukların zihinleri, uçsuz ufuklar kadar geniş ve yazılmayı bekleyen boş bir defter gibidir. Bu defter ki, onların küçücük yaşlarında yazdıklarıyla tüm hayatlarını şekillendirir. Peki, çocuklarımızın ufkunu daha da genişletmek için nasıl uzatmalıyız ellerimizi?

 

Oyun oynamak, hayatın bir yansıması gibidir. Çocuk oyun oynarken doktor olabilir, bir astronot ya da paletinden renkler fışkıran bir ressam... Ellerindeki boyalarla defterleri değil zihinlerinin derinliklerini çizerler aslında. Çamurla oynarken verdikleri bir at şekli ile, uzak diyarlara yolculuk edebilirler. Paylaşmayı öğrenirler, bir oyuncağı. Aslında öğrendikleri, paylaşmanın elde tutmaktan daha güzel olduğudur. Kalem de defter de, oyuncak bir tren ya da çamur da bir araçtır, çocuğun zihnindeki ufukları genişletmekte.

 

Çocuğun, var olduğunun farkında bile olmadığı yeteneklerini açığa çıkartmak için de mühimdir, oyun oynamak. Hem kendinin farkına varması hem de ebeveynlerin dikkatiyle farkına varılan yetenekler geliştirilerek güzel sanatlar gibi çeşitli alanlarda kendilerini geliştirebilirler. Ve oyun oynamak bunun gibi komplike faydaları barındırır içerisinde.

 

Çocuğunuza uzatacağınız ellerinizde oyunlar olsun, bin bir çeşit oyunlar. Bir kahraman olsun, bir seyyah, bir heykeltıraş...

Yorum Yazın