Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Bayram ve Çocuk

Yazar admin 11/09/2018 0 Yorum

Bayram; büyük küçük tüm ailenin toplandığı, hasret giderdiği, birlikte vakit geçirdiği ve büyüklerden küçüklere öğütler verildiği harika zamanlar. Bu zamanları dolu dolu geçirmek de çok mühim. İşte böyle dolu dolu geçtiğinde çocukların da en sevdiği zamanlardır, bayramlar…


Bayramlar, aslında ailecek geçirilen kaliteli ve güzel zamanlardır. Dedeler, neneler, kuzenler, amcalar, dayılarla birlikte zaman geçirmek çocuklar için muazzamdır. Ailenin içinde olma, aile olma kavramı en çok ve en güzel bayramda hissedilir. Yeni alınan kıyafetin heyecanı, bayram için verilen harçlıklar, verilen küçük hediyeler çocuk için birer heyecan ve mutluluk kaynağıdır.  Tüm bunların ötesinde aile sıcaklığının hissedildiği zamanlardır. Bu kıymetli zamanları çocuklarla geçirmek ise muazzamdır.  Bu zamanların kıymetini çocuklara da nakşetmek için birkaç küçük adım gerekebilir.


Bayramlarda mümkün olduğunca kendi yaş grubundan akranlarıyla çocuklar bir araya getirilirse, bayram çocuklar için çok güzel bir başlangıç yapar. Akranlarıyla zaman geçirmek, oyunlar oynamak, paylaşımlarda bulunmak ailesiyle arasındaki bağları kuvvetlendirir. Bununla birlikte aile büyükleriyle görüşmek, ailenin büyükleriyle çocukları bir araya getirmek de çok güzeldir. Dedelerin torunlarına vereceği küçük harçlıklar, aktaracağı öğütler, birlikte oynayacakları oyunlar bayramı çocuklar için harika zamanlar kılar. Aynı zamanda ailenin en büyükleri ile en küçükleri arasındaki bağ, hem bilgi, hem sevgi hem de deneyim aktarmak için harika bir yoldur. Kısaca büyüklerden küçüklere sevgi köprüsü kurulmasıdır.


Bayramda çocuğun küçük hediyelerle sevindirilmesi de son derece güzeldir. Minik oyuncaklar hediye etmek, çocuğun sevdiği yemekleri yapmak çocuğa bayramın hissiyatını sonuna kadar verir. İşte çocuklara bayramı sevdirmek, bayram ruhunu yaşatmak için birkaç küçük adım yeterli. Bayramın güzelliğini, birleştiriciliğini, aile sıcaklığını hisseden çocuklar bayramın lezzetine varmış demektir. Her yıl bayramları iple çeker hale gelen çocuklar için aile kavramı da çok derin şekilde içlerine işler.


Bayramlar, yılın en güzel zamanları. Bu zamanların değerini de en güzel çocuklar çıkartmalı. Dedeleri, nineler, amcalarıi dayıları, kuzenleri ile dolu dolu geçirilen bir bayramın verdiği his hiçbir şeyle elde edilemez. Bayram demek, mutlu çocuk demek…

Yorum Yazın