Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Bulunmayı Bekleyen Yetenek

Yazar admin 26/11/2017 0 Yorum

Her çocuk, doğduğu andan itibaren kendi karakteri ve yetenekleri doğrultusunda hareket eder. Çoğu zaman içindeki yeteneklerin farkında olmayan çocuk, bu yetenekler gün yüzüne çıkıncaya dek ağzı mühürlü bir hazine gibi bekler. Peki, çocukların yetenekleri nasıl ortaya çıkartılır?

 

Ebeveynler; çocuklarının yeteneklerini ortaya çıkartmak için çeşitli yollara başvurabilirler. Bu yollardan belki de en kolay ama en etkili olanlarından biri; oyun oynamaktır. Ebeveynler; çocuklarıyla birlikte oynadıkları oyunlarla ya da çocuklarının arkadaşları ya da kendi başlarına oynadıkları oyunlarda çocuklarının yeteneklerini keşfedebilirler. Bu konuyu daha derin olarak ele almak gerekirse; oyun çocuğun içindeki gizli yetenekleri açığa çıkartmak için bir yol haritasıdır.

 

Çocuk; oyun oynarken gerçek hayatın küçük bir yansımasını yaşar aslında. O kimi zaman doktordur, kimi zaman bir seyyah, kiminde ünlü bir tiyatrocu kiminde ise gizli sihirler yazan eski zaman kahini... Oyun oynayan çocuk, resim çizer bir kağıda ve geçirir kafasına. Bir pilot şapkası yapmıştır kendine ve o pilottur. Şarkı söyler oyun oynayan çocuk; o bir tiyatrocudur ve bir müzikalde sahne almaktadır. Koşar dolu dizgin, çünkü o meşhur bir atlettir... Oyun oynayan çocuk içindeki yeteneği oynadığı oyunla ortaya koyar. Buradaki esas, ebeveynin bu yeteneğini çocuğunu oyun oynarken gözlemleyerek keşfetmesidir.

 

Çocuğun en çok oynadığı oyun, en sevdiği oyundur. En sevdiği oyunda neler yaptığına dikkat etmek büyük bir anahtardır. Çocuğun küçük yaşta keşfedilen yeteneği, onun ileriki yaşantısında başarılı ve mutlu bir hayat sürmesi için ışık olacaktır...

Yorum Yazın