Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuğa Çevre Bilinci Aşılamak

Yazar admin 09/04/2018 0 Yorum

Doğa; hepimizin içinde var olduğu ve var olmaya devam edeceği çok büyük bir ev. Doğayı korumak, kirletmemek, yıkmamak, onarmak ve bu bilincin oluşturulması ve yerleştirilmesini sağlamak da hepimizin hak ve ödevi. Özellikle çocuk yaşta öğretilmesi gereken çevre bilinci son derece önemlidir.


Çocuklara, çevre bilinci aşılamak için öncelikle onların doğayla tanıştırılması gerekir. Ağaçların, nehirlerin arasına götürmek, tüm doğayı hissetmelerini sağlamak gerek. Doğanın insanlara ve hayvanlara sunduğu imkanları ve güzellikleri göstermek; çocuklar için son derece etkili olacaktır. Çocukları doğayla buluşturmanın bir yolu kamptır. Doğanın kucağında yapacacağınız bir kamp, çocukları doğayla bütünleştirecektir. Bir nehir kenarında yapacağınız kısa bir piknik de yine çocukları doğayla bütünleştirecektir. Bu bütünleşme de bir farkındalık duygusu oluşturmaya başlayacak ve çocuğu pozitif anlamda etkileyecektir. İçinde bulunduğumuz ve bulunacağımız bu güzel doğanın kucağında var olabilmemiz için doğayı korumamız gerektiği çocuğa aynen aktarılmalıdır. Çöpleri çevreye atmamak, temiz suları israf derecesinde akıtmamak, ağaçlara ve fidanlara zarar vermemek, kağıt israfının önüne geçmek gibi küçük görünen fakat toplamda büyük değişimler yaratacak davranışlar çocuklara öğretilmelidir. Tabi öğretirken bahsedilen çevre bilinci çerçevesindeki tüm basamakları ebeveyn de uygulamalıdır. Yaptığı her davranış ile çocuğa örnek olmalı ve çocuğa rol model olmalıdır. Davranışlar söylemlerden farklı olduğunda çocuk için etkisini yitirecektir.


Denizlerin, nehirlerin, ormanların güzelliğini devam ettirmek için yapılan her davranışın bu güzelliklere katkı sağladığı irdelenmelidir. Öyle ki, zaman içerisinde çevre bilinci için çocuğa aktarılan bilgiler ve yapılan pozitif hareketler çocuk için birer alışkanlık haline gelecektir. Bu alışkanlık da, çevrenin korunması için büyük bir damla olacaktır. Çocuğunuza öğrendiği şeyleri arkadaşlarına anlatmasını da isteyebilirsiniz. Böylece bir grup olarak çevre dostu uygulamalara hız verebilirsiniz. Bununla birlikte çocuk da kendini grubun bir parçası hissedebilir.


Unutulmamalıdır ki; çocuklar doğanın kıymetini öğrendiğinde ve doğayı koruduğunda geleceğimiz çok parlak..

Yorum Yazın