Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuk İle Kaliteli Zaman Geçirmek

Yazar admin 23/11/2017 0 Yorum

Gündelik zaman içerisinde çocuklarla ilgilenilen sürenin uzunluğu ne kadar olursa olsun, kaliteli ve verimli olursa o kadar faydalı olacaktır. Peki, çocuk ile kaliteli zaman geçirmek nedir ve nasıl olur?

 

Günün belirlenen herhangi bir saatinde, çocuğun ilgi ve yeteneklerine uygun, onunla iletişimsel bağınızı kuvvetlendirecek, hem fiziksel hem de ruhsal gelişimini sağlayacak aktivitelerde bulunmak, kaliteli zaman geçirmenin püf noktalarındandır. Burada önemli olan nokta çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirirken onun ilgi ve isteklerini göz önüne almaktır. Onun ilgilendiği alanlardan yola çıkarsanız vakit geçirdiğiniz süre boyunca size eşlik etmekte zorlanmayacaktır.

 

Çocuk ile kaliteli vakit geçirmek, hem çocuğunuzu daha yakından tanımanıza olanak sağlayacak hem de çocuğunuza aktarmak istediğiniz güzel ve erdemli davranışları, hayat öğretilerini ona aktarmanıza yardımcı olacaktır. Çocuğunuzla aranızdaki iletişimsel yakınlaşmayı sağlamanın ötesinde, onun da size kendini daha iyi ifade edebilmesine olanak verecektir.

 

Çocuğunuz ile vakit geçirirken onu dinleyin, onun sorduğu sorulara akılcı cevaplar vermeye çalışın. Çocuğunuzla vakit geçirirken onunla oyunlar oynayabilir, oyun oynarken kurduğu hayalleri öğrenebilir, ona ufkunu genişletmesi için yüreklendirebilirsiniz. Çocuğunuzla resimler yapabilir, yaptığı resimleri anlatmasını isteyebilir, ya da birlikte bir şeyler tasarlayabilirsiniz.

 

Tüm etkinliklerde önemli olan nokta, çocuğunuzu dinlemek, gözlemlemek ve onun yanında olduğunuzu hissettirmektir. Unutmayın ki, kaliteli zaman, uzun ya da kısa bir zaman değildir. Kaliteli zaman, verimli zamandır...

Etiketler:çocuk oyun

Yorum Yazın