Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuk Odası Düzenlerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yazar admin 15/05/2018 0 Yorum

Erken çocukluk dönemi fiziksel ve zihinsel olarak çocuğun gelişiminin henüz tam olarak yerleşmediği ve çevre ile olan etkileşimi sebebiyle edindiği deneyimin ilerleyen yaşlar için önemli olduğu, çocuk gelişim uzmanlarının ortak görüşleri arasında. Bu sebeple, çocuk odası düzenlerken çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemi de dikkate alınmalı, özenle seçim ve düzenleme yapılmalıdır. 


Özellikle oyun dönemi denilen 2-6 yaş arasında çocuklar çevrelerini keşfederken içinde bulunduğu ortamlardan da büyük ölçüde etkilenir. Kendine ait bir alanının olması ve bu alanın çocuğun ihtiyaçlarına uygun bir şekilde tasarlanması, çocuk için hem kısa vadede hem de uzun vadede gelişim açısından büyük öneme sahiptir. 


Çocuk odası tasarlanırken çocuğun bu oda hazırlığında katkıda bulunması ve bu odayı kabullenmesi önemlidir. Aynı zamanda algısal tanımlamaları da daha düzenli bir şekilde oluşturmak için çocuğun ölçeği dikkate alınarak mobilya ve yerleşim seçimi yapılması gerekmektedir. Tabi ki uzun vadeli düşünüldüğünde çocuğun büyüyeceği ve gelişeceği de göz önüne alınarak mobilya seçimi ve yerleşiminin amaca uygun yapılması hazırlanan odanın daha uzun süre kullanılmasına olanak sağlar. 


Diğer taraftan, çocukların psikolojik ve görsel algıları da dikkate alınmalı ve seçilecek renkler ile canlı ve güçlü bir estetik yaratılmalıdır. Bu durum çocuğun kendine ait alanını tanımlarken daha kolay ve daha net bir şekilde sınırlarını çizmesine imkan verecektir. 


Mekanla ilgili en önemli noktalardan biri ise hiç şüphesiz yaratıcılığı desteklemesidir. Bu noktada çocuğunuza yeterince geniş bir alan, yaratıcılığını geliştirecek, yaşına uygun ve dikkatle seçilmiş oyuncaklar, oyun malzemeleri, yaşına uygun kitaplar, enstrümanlar ve benzer araçlar bir arada olmalı, seçim ise çocuğun kendisine bırakılmalıdır. Özellikle oyuncak seçimini kendisi yapan çocuklarda bu oyuncaklarla ilgilenme, onları sahiplenme ve onları hayatlarında önemli yerlere koyma daha fazla görülür. 


Siz de çocuğunuz için hazırladığınız yaşam alanına onun yaratıcılığını ve gelişimini olumlu yönde etkileyecek oyuncakları görmek için web sitemizde eğitici oyuncaklar kategorisini inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın