Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuk ve Dansın Birleşimi

Yazar admin 12/09/2018 0 Yorum

Dans etmek hem çok eğlenceli hem de çok güzeldir. Dans ederek kendimizi bedenimizle ifade edebilir ve bunu yaparken oldukça keyifli dakikalar geçirebiliriz. Ve özellikle çocuklar dans ederek birçok kazanım elde ederler. Çocuklar için dansın önemi büyüktür.


Dans etmek aslında tek bir eylemden ibaret değildir. Dans etmek; müziği dinlemek, zamanlamayı tutturmak ve doğru yerde doğru vücut hareketlerini sergilemektir. Tüm bu olayları aynı anda gerçekleştiren bir kişi, güzel bir dans gösterisi sunar izleyenlere. İşte bu aşamada saydığımız adımlar ışığında dansın çocuk için son derece faydalı olduğu sonucuna varıyoruz. Dans eden çocuk; ilk olarak işitsel anlamda kendini eğitir. Sesleri duyma, dinleme, bu seslere göre kendini planlama aşamalarıyla müzik kulağını geliştirir. 


Müzikten sonra dans figürleri geliyor. Çocuk, dans figürlerini gerçekleştirirken bedenini tanıma fırsatı bulur. Hangi hareketleri daha kolay yaptığını, çeşitli figürleri gerçekleştirirken vücudunu nasıl kullandığını keşfeder. Böylece kendini, bedenini tanır. Dans, kişinin kendini beden hareketleriyle ifade etmesidir. Çocuk da kendini dans ile ifade ederken kendine olan güvenini de inşa eder. Kendini gerçekleştirmek için iç dünyasında cesaret hisseder. Bu da çocuğun hayatının her anlamda kendisine katkı sağlamasının önünü açar. Bununla birlikte dans figürleri yapan çocuk fiziksel anlamda da gelişimlerine katkı sağlar. Daha aktif, daha dinamik ve daha hareketli olmak çocuklar için son derece pozitiftir.


Dans eden çocuk, sosyal yani iletişimsel anlamda da kendini geliştirir. Dans ederken kendine edineceği arkadaş çevresi ve sosyal ortam çekingenliğini ve içe kapanıklığını ortadan kaldırmak için harika bir yoldur. Tüm saydığımız faydaların yanı sıra çocuğun dansla ilgilenmesi, ilgisini dansa vermesi faydasız birçok aktiviteye harcayacağı zamanın önüne geçer. Zamanını çok daha kaliteli ve faydalı bir şeye yatırır, dansa.  Ebeveynler de çocuklarının çok daha kaliteli vakit geçirmesi, fiziksel ve ruhsal anlamda çocuklarının gelişmesi için danstan faydalanabilirler.


Çocuklar, dans ile kendilerini gerçekleştirir, sosyal ortam edinir, fiziksel anlamda kendilerini geliştirirken en önemli şeyi yaparlar aslında, eğlenmek! Eğlenerek yapılan her aktivite başarıya doğru çıkar…

Yorum Yazın