Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklara Tutumlu Olmaları Nasıl Öğretilir?

Yazar admin 28/02/2018 0 Yorum

Birçok zaman, çocuklarımızın mutluluğu için onlara diledikleri oyuncakları, kalemleri, defterleri alırız. Zamanla sınırsızca çocuğa alınan hediyeler çocukta ‘’tutumluluk’’ duygusunun oluşmasını engelleyebilir. Peki, çocuklar tutumlu olmayı nasıl öğrenir?


Öncelikle çocuklara onlar için ya da kendiniz için aldığınız her şeye bir ‘bedel’ ödediğinizi güzel bir biçimde açıklamanız gerekir. Aldığınız eşyaların para ile alındığını bu paranın kazanılması için de çalışılması gerektiği ayrıntılı olarak anlatılmalıdır. Böylece çocuk onun istediği, dilediği tüm şeylerin bir ‘bedel’ karşılığında elde edildiğini idrak eder. Bu idrak da zaman içerisinde pekiştirilmelidir. Örneğin çocuğunuza haftalık para veriyorsanız bu para ile bir gün alışverişe gitmeyi teklif edin. Alışverişte çocuğunuzun istediği oyuncakları satın almak için çocuğunuzun elindeki paranın yeterli olmadığını ve parası yerli olunca gelip alabileceğinizi söyleyin. Böylece çocuk her zaman her şeyi elde edemeyeceğini, bu nedenle istediği şeyleri elde edebilmek için daha tutumlu olması gerektiğini anlar.


Ailece çıktığınız alışverişlerde çocuğunuza ‘pahalı’ ve ‘ucuz’ kavramlarını da öğretebilirsiniz. Alınacak şeylerin bütçeyle paralel gitmesi gerektiğini, aksi takdirde hiçbir şey alınamayacağını gösterebilirsiniz. Ona örnek olarak yaptığınız alışverişler neticesinde çocuk para-tutumluluk kavramlarını çok daha net anlayacaktır. Bu süreçte ebeveynin kararlı olması ve çocuğun istediklerini aldırması konusundaki ısrarını yatıştırabilmesi gerekmektedir. Yoksa para ve tutumluluk konularında anlattıklarınız boşa gidecektir.


Çocuğa tutumlu olmayı öğretmek, emeğini kullanmayı öğretmektir. Özetle çocuğun anlaması gereken şudur; kararında, akıllıca ve tam yerinde yapılan harcama doğru harcamadır.

Yorum Yazın