Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Başarı Kaygısı

Yazar admin 15/05/2018 0 Yorum

Ebeveynler; elbette çocuklarının okul hayatlarında son derece başarılı olmalarını isterler. Bu başarının gelecekte çocuklarına güzel bir kariyer sağlamasını temenni ederler. Bu durum son derece normaldir fakat bu istek ve beklenti kimi zaman çocuklar üzerinde baskıya neden olur. Başarı kaygısını ortadan kaldırmak için birkaç yol izlenebilir.


İlk olarak çocuğa direkt olarak ve sistematik şekilde ‘’ders çalışma’’ baskısı yapılmamalıdır. Ödevlerini zamanında yapması için bir kez uyarmak, yeterlidir. Ona ödevlerinin onun sorumluluğunda olduğu ve bu sorumluluğu sizin uyarılarınız olmadan yerine getirmesi gerektiği anlatıldığında siz uyarmadan kendisi ödevlerini yapacaktır. Aynı şekilde ders çalışma konusunda da çok ısrarcı olunmamalıdır. Çocuk eve geldiğinde yemek yiyip dinlendiğinde, ders çalışmaya kendi rızası ile gitmelidir. Ders çalışmanın da kendi sorumluluğunda olduğunu bu şekilde öğrenecektir. Çocuğa baskı yapıldığında bu her zaman için ters tepme yapar. Çünkü ısrar ve baskı inat durumunu ortaya çıkarır.


Çocuk bir derste başarısız olduğunu dile getirdiğinde de sakin kalınmalı ve çocuk üzerinde baskı kurulmamalıdır. Yapıcı tavırlarla o derste neden başarısız olduğu anlaşılmaya çalışılmalı ve bu dersi daha iyi öğrenmesi için çocuğa destek olmak, yapılması gereken en doğru harekettir. Çünkü çocuğa düşük başarıdan dolayı kurulacak baskı, çocukta daha ters bir etkiye sebep olur. Stres sebebiyle derslerinden daha çok uzaklaşır ve ders notlarını yükseltmek yerine maalesef düşürür. Çocuğa ders çalışmasının sadece onun başarısı için olduğu ve kendine güvenirse tüm derslerinde rahatlıkla başarılı olabileceği söylenirse çocuk ,üzerindeki stres yükünden kurtulur. Böylelikle, düşük olan notlarını rahatlıkla yukarı çekebilir.


Başarı; tüm ebeveynlerin çocukları için istediği şey. Fakat başarıya giden yolda çocuğa destek olmak, yapıcı davranmak, baskılardan ve ısrarlardan uzak durmak da anahtarlar. Çocukla kurulan iletişimin kalitesi ve güven bağı da çocuğun başarıya giden yolunda bir rehberdir..

Yorum Yazın