Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Beyin Gelişimi Ve Oyuncaklar

Yazar admin 11/05/2018 0 Yorum

Çocuklarda beyin gelişiminin 5 yaşında tamamlandığı bilinen bir gerçek. Peki bu döneme kadar oyuncaklar çocukların beyin gelişimine ne kadar katkıda bulunuyor? Çocuklar beyin gelişimi için hangi tür ve hangi konularda oyuncaklara yöneltilmeli? Oyuncaklar zararlı birer alışkanlığa dönüşebilir mi?  İşte bu soruların yanıtlarını sizin için derledik. 

 

Her yaştan insan için oyun önemli bir ihtiyaçtır. Çünkü oyunlar gerçek dünyanın birer modeli, birer provasıdır. Yaşam oyunlarla biçimlendirilir. Çocuklar için ise oyun çok daha farklı bir öneme sahiptir. Duygu ve düşüncelerini tam olarak ifade etme yetisine kavuşamamış çocuklar için oyun bir öğrenme ve kendini ifade etme aracına dönüşür. Çocuğun sosyal gelişimini ise oyunlar büyük oranda şekillendirir.
 

Çocuklarda iyi bir beyin gelişimi sağlamak için yaratıcılığını tetikleyici oyuncaklarla oynamasını sağlamak önemlidir. Fakat yaratıcı oyuncaklar mutlaka pahalı oyuncaklar olmak zorunda değil. Basit, malzeme olarak güvenilir ve işlev olarak kompleks ve hayal gücünü kullanmasını sağlayacak oyuncaklar çocuğunu için son derece yararlı olacaktır.  Bunun en bilinen örneklerinden biri Lego. Her yaş grubuna uygun farklı modellerde ve farklı işlevlerde oyuncaklara sahip olan Lego, hem çocuklar hem de yetişkinler için yaratıcılığın kapılarını açan ve sınırsız geliştirmelere imkan sunan bir yapıda.  

 

Kız ve erkek çocuklar için oyuncaklar farklı mı olmalı?
Çoğu aile kız ve erkek çocuklar için farklı oyuncaklar alır ve bu konuda sıkı bir ayrıma gider. Fakat özellikle gelişim çağındaki çocuklar için kız/erkek ayrımı yapılmaması, her türlü gelişime yönelten oyuncağın çocuklar tarafından oynanmasına destek olunması önemlidir. Örneğin, bir erkek çocuk annesini model alarak mutfak malzemelerine benzeyen oyuncaklarla oynamak isteyebilir. Bunu engellemek ve bu oyuncaklarla kız çocukların oynayacağını söylemek çocuğunuzun bu oyuncaklara olan ilgi ve merakını artırabilir. 

 

Eğitici oyuncaklar ne zaman tercih edilmeli
Çocuklar doğumdan itibaren sürekli bir gelişim ve değişim içinde yer alırlar. Örneğin bebeğiniz ilk 6 ay sosyalleşmenin ilk aşamalarını yaşar ve onunla neşeli bir şekilde iletişime geçtiğinizde onun da aynı şekilde karşılık verdiğini görürsünüz. 3. Aydan sonra bebeğinize renkli, sallanan objelerden oluşan oyuncaklar almanız onun dikkatini çekecek ve hareket kabiliyeti kazandıracaktır. 
Birinci yaştan itibaren iç içe geçmeli, itme ve çekmeli oyuncaklar çocuğunuzun hayatına girerek onların motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Üst üste konan küpler, geometrik şekiller bu dönemde tercih edilecek oyuncakların başında gelir. 

 

İlerleyen yaşlar içinse yaşına uygun gelişimini göz önünde bulundurarak rol model alacağı, zihin çalıştırıcı ya da hayal kurmaya yönlendiren oyuncaklar çocuğunuzun beyin gelişimine katkıda bulunacaktır. Bu konuda en önemli noktalardan biri çocuğunuzun yaşına uygun oyuncakların seçilmesi. Yaşına uygun olmayan oyuncaklarla karşı karşıya kalan çocuklar oyuncaklardan ve oyun oynamaktan uzaklaşabilir ve bu da gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilir. 

Eğitici oyuncaklar kategorisinde yer alan oyuncakları görmek için tıklayın.

Yorum Yazın