Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı ve Çözümleri

Yazar admin 12/09/2018 0 Yorum

Günümüzde televizyon, internet, bilgisayar ve tabletler yetişkinlere olduğu kadar çocuklara da etki etmekte. Bu da dikkat dağınıklığı, odaklanma problemi gibi sorunları ortaya çıkarıyor. Peki, çocuklarda dikkat dağınıklığı ile nasıl baş edilir?


Öncelikle, çocuğun içinde bulunduğu alanla işe başlanılabilir. Örneğin televizyon ve bilgisayar gibi fazlaca uyarana sahip teknolojik araçlarla çocuk arasına sınır çizilmelidir. Çocuk tüm gününü ya da gün içerisinde büyük bir zamanını bu araçlarla geçirmemelidir. Bu durum hem çocuğun yalnızlaşmasına, hem dikkat dağınıklığı yaşamasına sebep olur. Bununla birlikte çocukla aynı ortamda bulunulduğu için ebeveynin de teknolojik aletlerle arasına bu dönem için sınır çekmesi gerekir. Teknolojik araçları sınırlandırdıktan sonra da çocuğa güvenli ve konforlu bir alan yaratmakla işe devam edilebilir. Peki nedir güvenli ve konforlu alan? Güvenli ve konforlu alan çocuğun rahatça oyun oynayabileceği, çevresinde onun dikkatini dağıtacak uyaranların olmadığı sakin bir ortamdır. Bu ortamda çocuk oyuncaklarına, oynadığı oyuna konsantre olabilir. Böylece zamanla dikkat dağınıklığından uzaklaşacak ve kolayca konsantre olmaya başlayacaktır.


Dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmak ve çocuğun odaklanmasını daha kolay hale getirebilmek için oyuncaklardan da yararlanılabilir. Yap-bozlar, Legolar ve buna benzer dikkat gerektirecek oyuncaklar çocukta odaklanmayı son derece kolaylaştırır. Hatta bu oyuncakları oynarken çocuğunuza eşlik ederseniz kaliteli vakit de geçirmiş olursunuz. Çocuğun konsantrasyon seviyesi yüksekken çocuğa farklı uyaranlar göndermek de yanlıştır. Örneğin Legolarıyla oynayan ve buna dikkatini veren çocuğa, tam konsantre haldeyken yemeğe çağırmak yanlış bir davranıştır. Çocuğun odaklanması ne kadar uzun süre devam ederse, o kadar iyidir. Böylece çocuk kendi kendine konsantrasyon alıştırması yapmış olur. Zamanla da dikkat dağınıklığını tamamen aşarak daha konsantre ve odaklanmış şekilde oyun oynayabilir, ders çalışabilir ya da diğer aktiviteleri gerçekleştirebilir.


Birçok faktör çocukların dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Bu faktörleri keşfetmek, ardından bunları ortadan kaldırmak ve son olarak da odaklanma sağlayacak çalışmalarda bulunmak dikkat dağınıklığını gidermenin yol haritasıdır. Geriye kalan; çocuğa güvenilir bir alan yaratmak, iletişim kurmak ve destek olmaktır. Gerisi çocuğun başarısıdır…

Yorum Yazın