Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Düzen Alışkanlığı

Yazar admin 31/01/2018 0 Yorum

Çocuklar; gerek ebeveynlerinden alıştıkları gerekse dikkatleri dağıldığı için odalarını toplamakta ve düzen alışkanlığı kazanmakta zorlanmakta. Bu durumu ortadan kaldırmak ve çocuklara düzenli olma davranışını öğretebilmek için neler yapılabilir?


Çocuk ile oturulup ayrıntılı şekilde konuşmak ilk adım olabilir. Eşyalarını düzenli şekilde bırakmasını, odasını toplamasını söylemek ve bu dağınıklığın doğru olmadığını belirtmek gerekir. Çocuğa durum açıklandıktan sonra devam eden dağınıklık halinde çocukla birkaç küçük egzersiz yapılabilir. Örneğin odasına çocuğunuzun liderliğinde yeni bir dekorasyon yapabilirsiniz. Odasındaki değişimi seven çocuk odasını toplu tutmaya çok daha fazla önem verecektir. Zamanla odasını değil yaşadığı tüm alanları toplu ve düzenli tutmak alışkanlık haline gelecektir.


Çocuğun odasında her şeyin bir yerinin olması, çocuk için kolaylık sağlayacaktır. Kitapları, defterleri, eşyaları ayrı şekilde tasniflenirse odasını toplarken onun için kolaylık olacak ve düzenli olmaktan kaçınmayacaktır. Oyuncaklarını koyacak ayrı bir alan yaratılması da dağınıklığı önleyecektir. Aynı zamanda kendine odasını düzenlemek için bir rutin oluşturmak da kolaylaşacaktır.


Düzensiz ve dağınık odanın düzenli odaya göre daha dar ve karmaşık olması zaman içerisinde çocuğu sıkacaktır. Bu durumdan kurtulmak içinse daha düzenli olmaya çabalayacaktır. Bu nedenle, çocuğun odasını sık sık ve özellikle o yokken temizlemek çok doğru değildir. Odanın temizlenmesi gerektiğinin ayrımına varmalıdır çocuk. Gerekirse düzenleme işlemi çocukla birlikte yapılabilir.


Baskıcı olmayacak şekilde çocuğu uyarmak, dağınıklığının farkına varmasını sağlamak, düzenli olması için onu motive etmek yapılacak diğer şeylerdendir. Özellikle odasını düzenlediğinde veya dağınıklık yapmadığında çocuğunuzu ödüllendirmek pozitif anlamda çocuğa etki edecektir. Yapıcı olmak ve sabretmek bu süreçte altın kural..

Yorum Yazın