Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda İnce Motor Gelişimi

Yazar admin 12/09/2018 0 Yorum

Ebeveynler, çocuklarının gelişimlerini desteklemek ve sağlıklı şekilde devam ettirmek için çeşitli aktiviteler yaparlar. Fakat hangi aktivitelerin hangi amaç için olduğu bazı durumlarda karışabilir. Bugün bahsedeceğimiz konu ise çocuklarda ince motor gelişimi ve ebeveynlerin yapabilecekleri üzerine.


Çocukların ince motor gelişiminin önemi büyüktür. Örneğin çocuğun kendi kıyafetlerini çıkaramaması, yemek yerken kaşık çatak kullanımında zorluk yaşaması, kalem gibi nesneleri kullanmakta zorlanması gibi belirtiler ince motor gelişiminin tam olmadığı durumları işaret eder. Bunun için çocuklarla çeşitli çalışmalar yapılarak ince motor gelişimi desteklenebilir. Öncelikle oyuncaklardan yararlanabilirsiniz. Örneğin oyun hamurları motor becerilerinin gelişmesi için idealdir. Çocuk oyun hamurunu kavrıyor ve kabaca oynuyorsa bu işi biraz daha ince motor gelişimine yönelik hale getirebilirsiniz. Oyun hamuruna çeşitli renklerdeki çubukları batırtabilirsiniz. Hem renkleri denk getirmeye çalışan hem de hamura çubukları batırmaya çalışan çocuk ince motor becerilerini geliştirmeye başlayacaktır.


Elbette çok çeşitli aktiviteler de mevcuttur. Örneğin biraz renkli kağıt ile de etkinlik yapabilirsiniz. Elinizdeki renkli kağıdı çeşitli büyüklüklerde keserek çocuğun önüne koyabilir ve bu renkleri düz bir sayfada bir araya getirmesini isteyebilirsiniz. Gerekirse minik yardımlarda bulunarak destek olabilirsiniz.  Büyük boncuklardan da faydalanmak mümkün. Kalın bir ipi çocuğunuza vererek boncukların içerisinden geçirmesini isteyebilirsiniz. Boncukları istediği adette ve şekilde içerisine geçirebilir. Yapbozlar da son derece etkili oyuncaklardır. Yapbozları birleştirmeye çalışmak faydalı bir etkinliktir. Elbette yapbozlar çocuğun yaşına uygun olarak seçilmelidir. Çocuk destek istediğinde de destek olmak mühimdir. 


İnce motor gelişimi çocuklar için son derece mühimdir. Özellikle okula yeni başlayan çocuklarda ince motor becerileri yeterince gelişmediyse bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Kalemi tutmakta, boyama yapmakta sorunlar yaşayan çocuk, bu durumdan rahatsız hissedebilir. Evde de rahatlıkla yapılabilecek aktivitelerle çocukların ince motor gelişimi son derece kolay ve eğlenceli şekilde sürdürülebilir. Bu etkinlikleri yaparken çocuğu çok fazla zorlamamak, baskı kurmamak ve çocuk başarısız olduğunda umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Zaman içerisinde yapamadığı aktiviteleri bile tekrar ederek yapabildiğine şahit olacaksınız. Tek gereken ilgi, alıştırma, oyun ve eğlence… 

Yorum Yazın