Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Kişisel Bakım Eğitimi

Yazar admin 11/07/2018 0 Yorum

Çocuklara daha küçük yaşlarından itibaren kişisel bakım eğitimi vermek önemlidir. Küçük yaşlarda bu eğitimi vermeye başlamak hem çocuk için kalıcı olmasına hem de alışkanlıkların yer etmesine fayda sağlar. Peki, kişisel bakım eğitimi verirken nelere dikkat edilmeli?


Öncelikle çocukla çocuğun dilinden konuşulmalıdır. Yukarı perdeden ve emreder bir konuşma şekli çocuk için maalesef tam ters etki gösterir. Örneğin çocuğunuz oyun oynadıktan sonra elleri ve yüzü kirlenmiş haldeyse onun seviyesine eğilerek kendisini temizlemesini söylemek birinci adımdır. Çocuğu yönlendirdiğiniz halde çocuk bu temizlik işlemini gerçekleştirmiyorsa yine baskı kurulmamalıdır. Bunun yerine daha alternatif yollar denenebilir. Örneğin çocuğun odasına eğlenceli resimler asılarak onun kişisel temizlik için hatırlatıcısı olmasını ağlayabilirsiniz. Duvarında temiz kıyafetler giyen, ellerini yıkayan, dişlerini fırçalayan çizgi karakterler olması çok iyi bir motivasyon aracıdır.


Ev içerisinde de çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin çocuğunuza onun sevdiği bir çizgi karakterin diş fırçasını satın alabilirsiniz. Banyoya sevimli şekillerde sabunlar koymak, küvetin yakınına yine eğlenceli oyuncaklar dizmek yapılacak şeylerdendir. Çocuğa kişisel bakım araçlarını eğlenceli hale getirirseniz, çok daha cezbedici olacaktır. Bu koşullarda çocuk kendi isteğiyle ellerini yıkamak, diş fırçalamak ve yıkanmak isteyecektir. Nadir durumlarda inatlaşan ve kendini temizlemek istemeyen çocuğa da sakin yaklaşılmalı, inadının sebebi öğrenilmelidir. İletişimsel ve iş birlikçi yaklaşım çocuğun kısa sürede inat krizini aşmasını sağlayacaktır.


Çocuğa kişisel bakım eğitimi verirken kendinizin de bir rol model olduğunu unutmamalısınız. Dişlerinizi fırçalarken, ellerinizi yıkarken çocuğunuz sizi her daim izlemektedir. Bu da onlar için bir yol göstericidir. Kişisel bakım eğitimi verirken anahtar yol; açık iletişim, sabır ve biraz eğlencedir. Çocuğu oyuncaklarla, çizgi karakterlerle ve tatlı dille karşıladığınızda her şey çok daha kolay bir hal alacaktır. Çünkü çocuklar, ancak ve ancak sevgi ve iletişim dilinden anlarlar…

Yorum Yazın