Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Özgüven Oluşturma

Yazar admin 11/07/2018 0 Yorum

Çocuklar, büyüme ve gelişme dönmelerinde birçok basamaktan çıkarlar. Bu basamakları çıkarken kendilerine olan inançları ve özgüvenleri onların daha hızlı ve kolay yol almalarını sağlar. Çocukların özgüvenlerini inşa etmelerindeki en büyük yol arkadaşları da ebeveynlerdir. Peki, ebeveynler çocukların özgüvenlerini inşa etmeleri için neler yapılabilir?


Öncelikle ilk anahtar, bol sevgidir. Aile içerisinde sevgi hisseden, sevildiğini gören çocuk her zaman için çok daha açıktır iletişime. İletişime açık olması da öz saygılarını geliştirir. Çocukları gün içerisinde yaptıkları herhangi bir aktivitede cesaretlendirmek de ilk adımlardan sayılabilir. Resim yapan, enstrüman öğrenmeye çalışan, güzel bir yazı kaleme almaya çalışan çocuğu cesaretlendirecek ve destekleyecek bir iletişimde olmak, çocuk için büyük bir motivasyon kaynağıdır. Bu motivasyon da, yaptığı çalışma içerisinde kendini yetkin hissetmesini sağlar. Bu da otomatik olarak özgüveni besler ve destekler. Aynı zamanda çocuğun uğraş verdiği alanlarda çocuğa destek olmak da son derece pozitif bir davranıştır. Bu destek çocukta güven ve başarım hissi oluşturur.


Hayatta meydana gelen olumsuzluklar ebeveynler için olduğu kadar çocuklar için de vardır. Derslerinde başarısız olan, yaptığı çalışma geçer not alamayan çocuk hayal kırıklığına uğrar. Bu aşamada ebeveyn bu durumu pozitife çevirmelidir.  Yaşanan olumsuz durumların bir deneyim olduğu ve bu deneyimi edinerek daha büyük başarımlar elde edileceği empoze edilmelidir. Bu durumda çocuk olumsuz durumlarda çökmek yerine yükselir. Özgüven de tam olarak bu durumlarda inşa edilir ve bu durumlarda çocuğun zihninde kalıcı yer edinir. Ebeveynler çocuklar için bir rol model oldukları için de, ebeveynin zor durumlar karşısında gösterdiği tavır çocuk için bir rehberdir. Ebeveyn, çocuğuna öğretmek istediği değerleri davranışları kendisi de sergilediği zaman, aktarmak istedikleri çocuk için son derece kalıcı olur.


Çocuklarda özgüven oluşturmanın anahtarı, sevgi iletişim ve destektir. Güven duygusunu arkasında hisseden çocuk hayatta karşısına çıkacak tüm durumlarla baş edebilecek özgüven ve öz saygıya sahip olur. Geleceğe emin adımlarla ilerleyen çocuklar için özgüven önlerine ışık tutan bir rehberdir. Ki o rehber de aslında ta kendileridir…

Yorum Yazın