Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Paylaşma Sorunları Ve Çözümü

Yazar admin 20/03/2018 0 Yorum

Çocuklar; yaşıtları olan arkadaşlarıyla ya da ailesindeki bireylerle eşyalarını paylaşmakta her zaman hevesli olmayabilir. Bu gibi durumlarda çocuğu desteklemek ve paylaşımcı olması için cesaretlendirmek gerekir.


Çocuklar arkadaşlarına karşı oyuncaklarını paylaşmıyor, paylaşması istendiğinde kabul etmiyorsa bu durumun üzerine gidilmesi ve çözülmesi gerekir. Öncelikle çocuğa paylaşmanın önemi, paylaşmanın değeri ayrıntılı şekilde anlatılmalıdır. Ardından küçük alıştırmalarla çocuğun paylaşımcı olması desteklenmelidir. Örneğin çocuk arkadaş grubuyla oyun oynarken oyuncaklarını arkadaşlarıyla birlikte oynamasını önermek atılacak adımlardandır. Böylece paylaşımda bulunmak için çocuğu yönlendirmek daha kolay olacaktır. Oyun ortamında oyuncaklarını paylaşan ve bundan keyif almaya başlayan çocuk zamanla paylaşmanın verdiği keyfi fark edecek ve paylaşımsızlıktan uzaklaşacaktır.


Çocuğu paylaşım yapması için baskılamamak ve zorlamamak da önemlidir. Baskı ve zorlama tutumu çocukta inat oluşturacaktır. İnat da olumlu davranışların oluşmasının ve pekişmesinin önüne geçecektir. Bunun yerine paylaşım konusunda önerilerde bulunmak, desteklemek ve çocuğun her olumlu paylaşımında çocuğu övmek çok daha olumlu olacaktır. Kısaca olumlu tavır olumlu davranışı getirecektir. Çocuğun özel eşyalarına saygı duymak da bu işin bir parçasıdır. Çocuğunuzun gerçekten değer verdiği oyuncakları paylaşması için çok zorlamamak, çocuğunuzun kararlarına saygı duymak da önemli anahtarlardandır. Çocuğun da kendine özel ve ait eşyaları vardır Bunları paylaşmayı istememesi de son derece doğaldır. Bu nedenle genel davranış ve tutumun aksine bu gibi alanlarda çocuğa özgürlük tanınmalıdır.


Paylaşımcı olması için çocuğu desteklemek, cesaretlendirmek, yönlendirmek çok olumlu hareketlerdir. Çocuğu paylaşımcı olma yönünde teşvik edicidir. Bu nedenle eğer paylaşma konusunda sıkıntı yaşayan bir çocuğunuz varsa bu durumun anahtarı tatlı dil ve doğru yönlendirmedir..

Yorum Yazın