Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Yazar admin 21/03/2018 0 Yorum

Çocuklar, özellikle şekerli olmak üzere birçok abur cubura fazlasıyla düşkünlerdir. Gerek bu tarz yiyeceklerin ambalajlarının çocukları çekmesi, gerek bu yiyeceklerin bağdaştırıldığı çizgi karakterler gerekse tatlarından dolayı çocuklar abur cubur diye tabir edilen gıdaları fazlasıyla sevmekteler. Peki, çocukları bu gıdalardan uzaklaştırıp daha sağlıklı beslenmeye nasıl yönlendirmeli?


İlk olarak çocuğun hangi abur cubura daha fazla yöneldiği ve sevdiği saptanmalıdır. Örneğin çocuk cips gibi yağlı bir gıdayı seviyorsa evde fırında pratikçe yapacağınız ev cipsi ile çocuğunuzu paketli abur cuburdan uzak tutmuş olabilirsiniz. Eğer çocuğunuz çok fazla şeker ve çikolata tüketmeyi seviyorsa evde çeşitli şekiller verdiğiniz meyvelerden bir meyve tabağı hazırlayabilir, çocuğunuza yine kendi yaptığınız sağlıklı sütlü tatlılardan hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuk evde yediği tatlılardan sonra yavaş yavaş diğer abur cuburlardan uzaklaşacak ve istemeyecektir. Eğer çocuk okula gidiyorsa okulda da hazır gıda yerine sağlıklı atıştırmalıklardan yemesi için kolay taşınabilir alternatif atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Böylece hem evde hem dışarda zararlı gıdalardan çocuğu uzaklaştırmış olabilirsiniz.


Çocuğun dikkatini çekmek için siz de görsellikten faydalanabilirsiniz. Örneğin çocuğunuza hazırladığınız sağlıklı atıştırmalıkları süsleyebilir, çeşitli hayvan ve bitki motifleri yapabilirsiniz. Çocuğunuza bu atıştırmalıkları verirken onunla oyun oynayabilir ve tercihinin böylece yavaş yavaş sağlıklı ev atıştırmalıklarına kaymasına katkı sağlayabilirsiniz. Zaman zaman paketli abur cuburların ona zarar verdiğini ve evde yediği gıdaların çok daha sağlıklı olduğunu da çocuğunuza dile getirmelisiniz. Böylece algısal olarak da çocuk paketli gıdalara mesafe koyacaktır.


Sağlıklı beslenme sağlıklı büyüme ve gelişim demektir. Biraz ilgi, biraz eğlence ve evde yapılan sağlıklı atıştırmalıklar çocuğun paketli ve zararlı gıdalardan uzaklaşmasına çok yardımcı olacaktır...

Yorum Yazın