Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Sınav Kaygısını Azaltmak

Yazar admin 31/01/2018 0 Yorum

Çocuklar; eğitim hayatlarının tüm evrelerinde büyük, küçük birçok sınavdan geçmekteler. Bu sınavların akademik hayatlarına olan etkileri de sınav stresini beraberinde getiriyor. Sınav stresini kontrol altına almak için çocuklara nasıl destek olunabilir?


Temelde çocuğa verilmesi gereken mesaj ‘senden değerli hiçbir şey yok’ tur. Sınavı hayatın merkezine alan yaklaşımlar ve tutumlar çocukta gerginliğe neden olacaktır. Bu gerginlik zaman içerisinde birikim yaparak kronik strese dönüşecektir. Sınav sonuçlarının ortalamanın altında geldiği durumlarda bile çocuğa yumuşak ve yapıcı davranmak önemlidir. Önemli olanın ‘öğrenmek’ olduğu vurgulanırsa, sınav stresinden uzak olan çocuk başarısını çok daha hızlı ivmelendirecektir.


Sınav başarısı sürekli olarak düşük gelen çocuk, kendi kendini de strese sokabilmektedir. Bu başarıyı artırmada ise çocuğun çalışmalarını plana oturtmasına yardımcı olmak işe yarayacaktır. Sistematik ve planlı bir çalışma düzeni yaratmak, ders çalışılan ortamı belirli bir konforda tutmak yapılacak şeylerdendir. Tüm bunlardan sonra çocuğun sınav başarısı da yükselecek ve stres kaynağı ortadan kalkacaktır.


Sınav konusunun önemini çocuğun gözünde değiştirmek de denenebilir. Sınavın eğitim hayatındaki standart bir adım olduğu ve derslere girmek kadar doğal olduğu ifade edilebilir. Böylece sınav korkulacak, fazlaca önemsenecek ve stres unsuruna neden olacak kadar korkutucu gözükmeyecektir. Stresten uzak çocuk da içindeki potansiyeli ortaya koymakta sıkıntı yaşamayacaktır.


Sınav; stresi doğuran değil başarıyı ölçen ve pekiştirmeye çalışan standart bir adımdır. Bunu bilen ve hisseden çocuk için akademik basamaklar hızla tırmanılır.

Yorum Yazın