Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Uyku Korkuları

Yazar admin 24/03/2018 0 Yorum

Çocuklar, gelişimlerini sorunsuz şekilde tamamlayabilmeleri ve sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için kaliteli uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyku sırasında vücutları dinlenir, beyin ve vücut gelişimleri hızlanır. Fakat çocuklarda yer alan bazı korkular uykunun kalitesinin düşmesine sebep olur. Peki, çocuklardaki uyku öncesi korkular nasıl aşılır?


Birçok çocuk karanlıktan, gece yalnız uyumaktan korkar. Bu korkunun birçok sebebi ve bağlantısı olabilir. Bu sebep ve bağlantı da her çocuk için farklıdır. Öncelikle çocuğun korku kaynağı bulunmalıdır. Örneğin çocuk televizyonda izlediği bir yapımdan korktuğunu dile getirirse bu tarz şeyleri çocuğun izlemesi engellenmelidir. Böylece korku unsuru tekrar tekrar tetiklenmeden ve  büyümeden önüne geçilebilir.


Çocuk gece odasına gittiğinde uyumadan önce yalnızlıktan dolayı büyük korku duyuyorsa ilk zamanlar uykusundan önce çocuğun yanında olunabilir. Ona odasında ona zarar verecek ve korkutacak şeyler olmadığı izah edilmelidir. Onu tedirgin eden herhangi bir durumda onun yanına hemen gelip onu koruyacağınızı da ekleyebilirsiniz. Çocuk böylece yalnız kalsa bile kendini psikolojik olarak yalnız hissetmeyecektir. Çocuk yatağına girdiğinde ona kısa hikayeler anlatmak, sakinleştirici bir müzik koymak ve rahatlatıcı oda kokularından yararlanmak da yapılacak diğer şeylerdendir.


Çocuğun uykudan önce korkularını azaltmak ve uykuya dalmasına yardımcı olmak için uyku oyuncaklarından faydalanabilirsiniz. Daha önce uyku oyuncaklarından bahsettiğimiz yazımıza giderek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Gece olmadan gündüz de çocuğa odasında eğlenceli ortamlar yaratabilir böylece odasını seven çocuğun gece yalnız kalma korkusunun önüne geçebilirsiniz. 


Uyku öncesi korkuları yenmek ve atlatmakta en büyük anahtar güven duygusu aşılamak ve korkuların kaynağını yok etmektir. Sonrası ise derin ve tatlı bir uyku...

Yorum Yazın