Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Zaman Yönetimi

Yazar admin 28/02/2018 0 Yorum

Zaman yönetimi konusu çocuktan ayrı olarak ele alındığında bile oldukça ciddi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Peki çocuklu bir hayatta çocuk merkezli bir zaman yönetimi nasıl yapılır?


Çocuklar, gündelik yaşamlarında okula gitseler de gitmeseler de oldukça fazla zamana sahipler. Bu zamanın verimli ve dolu dolu geçmesi için bir zaman yönetimi planlaması gerekmektedir. Örneğin, bir tam boş gününüzde çocuğunuzla kahvaltıdan sonra açık havada zaman geçirmeyi planlamak, ardından evde küçük bir kitap okumasını sağlamak, akşam olunca da çocuğunuzla çeşitli oyuncaklarla oyun oynamak bir zaman yönetimidir. Zaman yönetiminde amaç; çocuğun zamanını verimli aktivitelerle doldurmaktır. Zaman planlaması yapmak demek, çocuğun her boş anını mutlaka eğitim, aktivite vs. etkinlikler ile doldurmak demek de değildir. Çocuğun yalnız başına resim yapması için gün içerisinde zaman yaratmak da bir planlamadır. Zaman yönetiminde kilit nokta çocuğun gününün faydalı ve verimli şekilde geçmesini sağlamaktır.


Zaman yönetimi yapılmadığında çocuğun tüm zamanı boşa geçmekte ve çocuk yararına hiçbir aktivite yapılamamakta, yapılmaya zaman bulunamamaktadır. Bu durum da dolaylı olarak çocuğun daha agresif, daha sıkılgan olmasına neden olmaktadır. Zaman yönetiminde planlanan aktiviteler çocuğun enerjisini atmasına olanak sağlatmakta ve zihinsel yükünü boşaltmasına izin vermektedir. Uzun vadede zaman yönetimi yapılması, geriye dönüp bakıldığında büyük bir yol kat edildiğinin görülmesini sağlar. Ertelenmeden ya da kısa zamanlara sıkıştırılmadan çocuğun gelişimi için yapılan zaman yönetiminin meyvelerini almak da hem uzun hem zamanda mümkündür.


Çocuklar, zamanlarını daha aktif, daha verimli, daha katılımcı, daha özgür kullandıklarında çok daha mutlu ve başarılılar...

Yorum Yazın