Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Çocukluk Arkadaşı

Yazar admin 28/02/2018 0 Yorum

Çocuklar; içlerinde barındırdıkları sonsuz sevgi ve masumiyetle etraflarındaki herkesle samimi ve güzel diyaloglara girebilirler. Fakat bazen çocukların arkadaş bulma, yaşıtı olan çocuklarla iletişim kurma konusunda cesaretlendirilmeye ihtiyaçları olabilir. Peki, arkadaşlık kurma konusunda çocukları nasıl cesaretlendirebiliriz?


Öncelikle çocuğunuzun ilgi alanlarını iyi keşfetmenizi öneririz. İzlenecek yol bu alanda ilerleyecektir. Örneğin çocuğunuz bez bebeklerle oynamayı çok seviyorsa, onun yaşıtı diğer çocuklarla bez bebekler konusunda konuşabileceğini, bebeklerini paylaşabileceğini söyleyebilirsiniz. Eğer cesarete ihtiyacı varsa ilk adımı siz atarak diğer çocuklarla çocuğunuz arasında bir bağ oluşturabilirsiniz. Böylece ufak bir ipucundan yola çıkarak çocuğunuz yeni arkadaşlarıyla paylaşımda bulunacak ortak bir konu bulabilir.


Çocuğunuzun daha sosyal ve arkadaş sahibi olmasını istiyorsanız evinizin kapılarını belirli günlerde çocuklara açmanızı öneririz. Çocuğunuzun yaşıtı çocukları evinize davet edebilir, onlara çeşitli oyuncaklar vererek rahat bir ortam sunabilir ve çocuğunuzun kendi evinin rahatlığında daha rahat arkadaş edinmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun böyle bir ortamda çok daha kolay arkadaş edinebileceğinden şüphe yoktur. Bu buluşmaları zaman zaman tekrarlayarak çocuğunuzun arkadaşlarıyla kaynaşmasını hızlandırabilirsiniz. Arkadaşlık kurmanın kolaylığını ve mutluluğunu fark eden çocuğunuz zamanla daha dışa dönük olacaktır. Kendi arkadaşlarını kendisi bulacak ve sosyalliğini keşfedecektir. Çocuk sosyalleşirken kimi zaman hüsrana uğrayabilir. Etrafındaki arkadaşları tarafından benimsenemeyebilir. Bu durumun çok doğal olduğunu çocuğunuza söylemeniz, cesaretini kırmadan tekrar arkadaş edinmek için heveslenmesini sağlayabilirsiniz.


En güzel arkadaşlıklar, çocukluk arkadaşlıklarıdır… Bir ekmeğin paylaşıldığı, iki taşın birleştirilerek harika oyuncaklar yaratıldığı, sevginin ve masumiyetin sonsuz olduğu bir arkadaşlıktır. Biraz cesaretlendirme biraz da ilgiyle sizin de çocuğunuz yıllar boyu hatırlayacağı muhteşem arkadaşlıklar edinebilir.

Yorum Yazın