Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Dişlerimle Parlıyorum

Yazar admin 19/12/2017 0 Yorum

Ağız ve diş sağlığının korunması çocukluktan itibaren edinilecek alışkanlıklar sayesinde kalıcılaşmakta ve sürdürülmektedir. Çocuklarımıza da ağız ve diş sağlını korumak adına bir takım alışkanlıklar edindirmeliyiz, peki nasıl?

 

Öncelikle çocukların günde en az 2 kez diş fırçalaması gerektiğini çocuğunuz da siz de bilmektesiniz. Fakat çocuklar hem diş fırçalamanın sıkıcı olduğunu düşündüğünden hem de konunun hassasiyetini bilmediklerinden diş fırçalamaya kendi istekleri ile gitmemekte ve çoğu zaman da diş fırçalamayı bile atlamaktalar. Çocuğa diş fırçalama alışkanlığını edindirmek için atılacak ilk adım çocuğunuzun dikkatini çekecek, renkli, oyuncaklı ya da desenli bir diş fırçası edinmek olacaktır. Çocuğunuz diş fırçasını eğlenceli bulursa, sık sık dişini fırçalamak isteyecektir.

 

Diş fırçalamanın önemini çocuğunuza anlatmanız da uygulanacak adımlardan bir diğeridir. Dişlerini fırçalamadığında oluşacak kötü senaryoyu öğrenen çocuk, ağız sağlığına daha fazla dikkat etmeye başlayacaktır. Banyoda küçük bir alanı çocuğunuz için eğlenceli bir hale dönüştürerek de çocuğunuzun diş fırçalamasını tetikleyebilirsiniz. Duvarın bir kısmına çocuğunuzun sevdiği yapıştırmaları asmak, oyuncaklarından birkaç parçayı koymak güzel adımlardır. Böylece diş fırçalamak çocuk için sıkıcı olmaktan çıkıp eğlenceli bir aktivite olacaktır.

 

Çocuğunuzun sizin baskınız ve direktifiniz olmadan kendi başına diş fırçalamasını sağlamak için bu alışkanlığı edinene kadar onu teşvik etmeniz önemlidir. Her diş fırçaladığında onu yüreklendirmeniz, ona minik hediyeler vermeniz, onu teşvik etmek için yeterli olacaktır. Unutulmamalıdır ki, ağız ve diş sağlığını korumak ve sürdürmek çocukluktan başlayan alışkanlıklar sayesinde olmaktadır.

Yorum Yazın