Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Eğitici Oyuncakların Diğer Oyuncaklardan Farkı Nedir?

Yazar admin 31/01/2018 0 Yorum

Eğitici oyuncaklar; çocukların çok yönlü olarak gelişmelerini amaçlayan eğlenceli oyuncaklardır. Bu oyuncakların çocuklar tarafından oynanması, uzun vadede pek çok olumlu sonuç doğurur. Peki, nelerdir eğitici oyuncaklar?


Oyun hamurları akla ilk gelen eğitici oyuncaklardandır. Birbirinden renkli ve şekilli oyun hamurları çocukların en sevdiği ve ilgi gösterdiği oyuncaklardan. Peki, oyun hamuru neden eğitici oyuncak kategorisinde? Oyun hamurları yapıları gereği tıpkı bir hamur gibi bin bir şekle girmeye müsait oyuncaklardandır. Bu nedenle çocuklar hayal güçlerinde kurguladığı tüm şekilleri oyun hamurunun üzerinde dilediğince şekillendirebilirler. Bunun yanı sıra oyun hamuruyla oynarken elleriyle şekil veren çocuklar, el becerilerini de geliştirirler. Başlarda kaba şekiller yapabiliyorken zaman içerisinde çok değişik şekilleri çok daha muntazam halde ortaya koyabilirler. Hem zihinsel becerilerin hem el yeteneklerinin gelişmesi adına oyun hamurları son derece önemlidir.


Legolar da bir diğer eğitici oyuncak grubu üyesidir. Tıpkı oyun hamurlarında olduğu gibi Legolar da çeşitli büyüklüklerde ve renklerde, birçok türe sahiptir. Fakat tüm bu türlerin ortak özelliği; birleştirilebilir küçük parçalardan oluşturulmasıdır. Çocuklar, lego ile oynarken küçük küçük yüzlerce parçayı bir araya getirerek çeşitli tasarımlar ortaya koyarlar. Parçaların birbiri içine geçmesi de sınırsız boyut ve şekilde cisim oluşturulmasına imkan sağlar. Bu imkan dahilinde çocuklar hayal dünyalarındaki şekilleri Legolar ile gerçeğe dönüştürebilirler. Aynı zamanda hem bütünü hem de parçaları gözlemleyerek bütüncül bakış açısı kazanabilirler. Yine oyun hamurunda olduğu gibi lego ile oynarken de el becerilerini geliştirirler. Küçük küçük başlayan lego maceraları büyük kuleler ile sonuçlanabilir.


Saydıklarımızdan başka birbirinden değişik birçok eğitici oyuncak vardır. Siz de eğitici oyuncakları incelemek ve çocuğunuza hemen satın almak için eldesepet.com’a gelin.

Yorum Yazın