Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Eski Zaman Oyunları

Yazar admin 23/11/2017 0 Yorum

Oyun, yüzyıllardır var olan bir kavram. Hangi dönemde yaşarsa yaşasın her çocuk kendi zamanının koşullarındaki oyuncakları ile oyun oynar. Bu oyuncak bir sapan da olabilir, yontulmuş bir taş ya da şekillenecek bir çamur. Önemli olan nokta, oyun oynamaktır. Bu yazıda eski zamanlardan kalma çok sevilerek oynanan bazı oyunları sizler için derledik.

 

Bu oyunlardan ilki, topaç çevirme. Topaç, eskiden çocukların çoğu zaman kendilerinin yaptıkları, koni şeklinde kendi ekseni etrafında dönen bir oyuncak. Çeşitli topaç türleri olmasına rağmen topaç oynamanın prensibi topacı uzun süre döndürmektirr. Peki, topaç nasıl oynanır? Birkaç çocuk bir araya gelerek yere bir daire çizerler. Bu dairenin ortasına herkes kendi topacını döndürerek bırakır. İlk kimin topacı dairenin dışına çıkarsa o kaybetmiş sayılır ve kazanan çocuklar kaybedenin topacına sahip olur.

 

Bir diğer eski zaman oyunu ise, seksek. Seksek oyunu yere çizilen kutucuklar ve kutucukların üzerine yazılan rakamlar ile oynanır. En az üç kişi sıra ile rakamlara taş atmaya çalışır ve rakamlara denk gelen taşın olduğu yere kadar sekerek gitmeye çalışır. Eğer gidebilirse diğer sayılara taş atmaya çalışır ve oyun bu şekilde devam eder. Eğer sekerken çizgi dışına çıkar ya da taşı numaraya denk getiremezse oyuncu oyundan elenir.

 

En son bahsedeceğimiz oyun ise, ortada sıçan. Oyun en az dört kişiyle oynanır. İki kişi aralarında mesafe bırakarak karşılıklı olarak durur. Bu aradaki mesafeye iki kişi gelir ve karşılıklı duran oyuncular ortada duran kişilere top atarak, topun değmesini sağlamaya çalışır. Eğer ortadaki kişilere top değerse bu kişiler oyundan çıkar. Eğer ortadaki kişiler topa hiç değmeden karşı tarafa geçmeyi başarırsa oyun, onlar vurulana kadar devam eder.

 

Bu üç eski oyuna baktığımızda, zamanın koşullarının çocukların oyun oynama şekillerini etkilediğini açıkça görebiliriz. Çocukların kendi yaptıkları topaçlar, taşlarla oynadıkları oyunlar buna bir örnektir. Günümüzde ise çocuklar,  oyuncak anlamında çok daha fazla imkana sahipler. Birbirinden eğitici, yaratıcı oyuncaklar, çocukların hem eğlenmesi hem de hayal güçlerini artırması için sunulmuşlardır. Örneğin çocukların diledikçe oynayacakları mutfak setleri, çeşitli şekiller yapacakları oyun hamurları, hayallerindeki süper kahramanları ellerine alıp düşler kuracağı süper kahraman oyuncakları mevcut. Çağın getirdiği bu avantajdan çocuklarınız da faydalansın, birbirinden güzel oyuncaklara hemen ulaşsın istiyorsanız eldesepet.com’a girip dilediğiniz oyuncağı hemen seçebilirsiniz!

Yorum Yazın