Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Ev Ödevi Çalışması

Yazar admin 16/01/2018 0 Yorum

Çocuklar, berrak zihinleri ve öğrenmeye duydukları büyük ilgi ile derslerini çok kısa sürelerde çok kolay bir şekilde öğrenebilirler. Kısa tekrarlar ve biraz ilgi ile okul hayatlarında başarılı olmaları oldukça kolaydır. Bu başarıyı sağlamak ve devam ettirmek içinse ‘ödev’ konusunun çocuk ve ebeveyn arasında halledilmesi şarttır. Peki, çocuklar ödev yapma sorumluluk ve alışkanlığını nasıl edinir?


Çocuk ile ödev yapmanın gerekliliği üzerine konuşma yapmak ödev bilincinin çocuğun zihninde oluşması için elzemdir. Ardından her gün için bir ödev zamanı belirlenmelidir. Çocuk eve geldiğinde o gün saat kaçta ödev yapması gerektiğini bilirse, kendini ödev yapacağı zamana kadar mental ve fiziksel olarak hazırlayacaktır. Aynı zamanda gün içerisinde bir ödev zamanının olması çocuğu çok daha programlı olmaya yöneltecektir. 


Çocuğu ödev yapmaya teşvik etmek için ona küçük sürprizler hazırlamak, çalışırken onu motive edecek sözler söylemek etkili olacaktır. Çocuğun ödev yaptığı ortamın sessiz, çalışmak için uygun sıcaklıkta ve konforda olması da sağlanmalıdır. Böylece çevresel etmenler sebebiyle dikkati dağılmayan çocuk daha verimli ve konsantre bir şekilde ödevlerini tamamlayabilir.


Uzun süre boyunca ebeveyn desteğiyle ödev yapan ve yalnız ödev yapmak konusunda sıkıntıları olan çocuklar için de sorunun kaynağı araştırılmalıdır. Verilen ödevlerin çocuğu hangi aşamalarda zorladığı tespit edilmelidir. Sebep yalnızca dikkat dağınıklığı ya da başaramama hissi olabilir. Bu aşamada da çocuk gerekli şekilde desteklenerek yalnız başına ödevlerini yapabileceği mesajı verilmelidir. Eğer gerçekten çocuğun kapasitesini aşan ödevler verildiği görülüyorsa, öğretmeni ile görüşülerek sorun halledilmelidir.


Ödev yapmak, çocuk için hem bir ders tekrarı hem de sorumluluk bilincini aşılayan bir çalışmadır. Çocuğu desteklemek, yardımcı olmak ve anlamaya çalışmak ödev bilincinin oluşmasında altın adımlardır...

Yorum Yazın