Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Evcil Arkadaşım

Yazar admin 16/01/2018 0 Yorum

Evcil hayvanların içlerinde barındırdıkları sevgi çocuklar için de son derece önemli.


Çocuklar; içlerinde barındırdıkları saf ve temiz sevgiyi diğer canlılara karşı göstermeyi, zarar vermemeyi ve dostluğu evcil hayvanlar rehberliğinde öğrenebilirler. Bunun için ilk adım çocuğunuza evcil hayvanları dilediğince sevebileceği alanlar yaratmak olabilir. Bir kedi ya da köpeği doyasıya sevmek, oynamak, konuşmak ve arkadaşlık kurmak evcil hayvan ve çocuk arasındaki bağın temellerini atar. 


Evinize bir evcil hayvan sahiplendiğinizde çocuğunuz evcil dostuna alışma evresindeyken evcil hayvanınızın bakımıyla ilgili küçük sorumluluklar verebilirsiniz. Bu sorumluluklar hayvanınızın günlük suyunu koymak, onunla günde belirli bir zaman içerisinde oyun oynamak ya da tüylerini taramak olabilir Böylece çocuğunuz evcil hayvanınızla arasındaki sevgi bağını güçlendirirken aynı zamanda sorumluluk bilinci kazanmış olur. Çocuğunuz zamanla sorumluluklarını zorunluluktan değil, severek ve isteyerek yapacaktır. 


Yapılan araştırmalar evcil hayvanlarla ilgilenen ve dostluk kuran çocukların sosyal ortamlarda kendini daha iyi ifade ettiğini, öz saygısının daha yüksek olduğunu ve özgüvenlerini çok hızlı yükseltebildiklerini göstermiştir. Evcil hayvanıyla ilgilenen çocuğun kazanacağı bir diğer önemli farkındalık, empati olacaktır. Evcil dostuna karşı duyduğu sevgi ve bağlılık neticesinde diğer tüm canlılara karşı daha empatik ve yardımsever davranacaktır. 


Evcil dostlarımız çocukların oyun arkadaşı, sırdaşı, can dostudur. Saf ve çıkarsız bir dostluk bağının meyvelerini karakterine eken bir çocuk ileriki yaşlarında hayata karşı daha dik duracaktır. Her canlıya karşı daha nazik, yardımsever ve paylaşımcı olacaktır. Çünkü saf sevgi, öğreticidir..


Eğer çocuğunuzun hayvanlarla iletişime geçecek cesareti olmadığını düşünüyorsanız ona peluş oyuncaklardan hayvanlar hediye edebilirsiniz. Böylece çocuğunuz peluş oyuncağını severken gerçek bir hayvan dostunu sevmek için de kendini hazırlayacaktır. Peluş hayvan çeşitlerimize burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın