Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Evin Yeni Üyesi

Yazar admin 16/01/2018 0 Yorum

Ailelerin tek çocukları hem ilk olmaları hem de biricik olmaları sebebiyle her zaman özeldir. Özel ve biricik olduklarını bilen ve hisseden çocuklarımız için ikinci bir kardeş haberi, her zaman için sevinçle karşılayabileceği bir olay değildir. Peki, çocuklar kardeşlerini nasıl benimseyip kabullenirler?


Yapılacak tüm adımlardan önce ilk iş çocuğa bir kardeşi olacağını onun anlayacağı dilde oldukça açıklayıcı şekilde ifade etmektir. Kardeşin ne demek olduğu, kardeşinin ne zaman doğacağı, evde hangi odada kalacağı gibi konular hakkında bilgi verildiğinde çocuk ilk tepkisinin ardında kafasında oluşturacağı sorulara hızlı bir şekilde cevap bulacaktır.


Çocuğun soruları yanıtlandıktan sonra kardeşinin doğmasıyla birlikte tüm ailenin geçireceği değişimlerin nasıl olacağı ve bu değişimlerin çocuğunuzu nasıl etkileneceğini net bir şekilde ifade etmelisiniz. Bu değişimlerin olumlu olduğunu ve bu değişime ortak olduğunda kardeşinin hayatınızın bir parçası olacağını söyleyebilirsiniz. Kardeşliğin değerini, kıymetini ve eşsizliğini anlatmak, çocuğunuzun kardeşiyle tanışmadan kardeşine ve ‘kardeşlik’ olgusuna karşı düşüncelerini olumluya çevirecektir.


Çocuğunuzun kardeşi doğduktan sonra da çocuğunuzla verimli zaman geçirmeye devam etmek, ilginizi ve sevginizi eşit şekilde kanalize etmeye çalışmak oluşacak küçük gerginliklerin önüne geçecektir. Çocuğunuzu kardeşiyle ilgili minik işlerin yapılmasına ortak etmek, kardeşini doya doya sevmesine izin vermek de kardeşler arasındaki bağın oluşup kuvvetlenmesinde önemli bir yer tutacaktır.


Bebeğinizle ilgilenirken ilk zamanlar ilginizin ve enerjinizin büyük kısmını bebeğinize yoğunlaştırmanız oldukça normaldir. Burada önemli olan bu süreçte bile çocuğunuzla olan kısıtlı zamanlarınızı kaliteli geçirmeye çalışmak, onu hayatınızda yaşanan bu değişimden haberdar kılmak ve bu değişimlerin getireceği güzelliklerden bahsetmektir.


Bebeğiniz büyüdükçe ve kardeşiyle yavaş yavaş iletişim kurmaya başladıkça kardeşler arasında minik oyunlar yaratarak, çocuklar arasındaki eşit ilgi ve sevginizi hissettirerek olumlu duyguların güçlenmesini sağlayabilirsiniz.


Kardeşlik bu dünyadaki en güzel duygu. Çocuğunuzun ihtiyacı olan tek şey ise, ‘kardeşlik’ kavramını öğrenirken biraz cesaret ve biraz ilgi… Gerisi sevginin sihirli gücü!

Yorum Yazın