Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

İnatçı Çocukla İletişim

Yazar admin 25/04/2018 0 Yorum

Çocuklar, büyümeye ve gelişmeye başladıklarında bir yandan da kendilerini bulmak ve yine kendilerini ispat etmek isterler. Bu süreçte iç dünyalarında çeşitli gelgitler meydana gelir. Bu da uzun vadede çocukta belirli konular ve olaylarda inatçılık meydana getirir. Peki, inatçı çocukla nasıl baş edilir?


Çocukla iletişim en önemli konudur. Çocuğun inatçılık yaptığı belli konular varsa bu konular üzerinde konuşurken çok daha iletişime açık ve pozitif bir tutum sergilenmelidir. Bu konularda ısrarcı olmak, yüksek tondan konuşmak ters tepecek ve inat durumunu artıracaktır. Bu konularda daha empatik yaklaşmak inadın kırılması ve sağlıklı iletişim için geçerlidir. Çocuğun inat yaptığı konular da irdelenmelidir. Gerçekten kendisiyle alakalı ve gerçekten yapmak istemediği konularda inat ediyorsa bu konular üzerinde de baskı kurulmamalıdır. Çocuğun da büyüyüp geliştiği ve bir birey olma yolunda istekleri ve istemediği şeyler olacağı gerçeği kabullenilmelidir.


Gün içerisinde bir inat krizi anında sakin kalınmalıdır. Öncelikle çocuğun hangi sebeple inat yaptığı aranmalıdır. Çocuk bir dayanağı olmadığı halde inat ediyorsa, onunla farklı bir iletişim şekline geçebilirsiniz. Onun inat yaptığında sizin ne kadar üzüldüğünüzü, çözümsüz kaldığınızı ve bu durumu çözmek için onun yardımına ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz. Böylece çocuk inattan yapıcı davranışa doğru pozitif şekilde yön değiştirecektir. Aynı zamanda inat yapılan konuya ayna da tutulabilir. Onun yaptığı şekilde inat yaptığınız takdirde dışarıdan nasıl gözüktüğünü gösterebilirsiniz Bu durumun kötü olduğunu ve iki tarafın da daha anlayışlı olması gerektiğini irdeleyebilirsiniz. 


Gün içerisinde iletişime açık olmak, ısrarcı ve baskıcı olmamak, çocuğun bireyselliğini göz önünde bulundurmak inadın kırılması için atılacak ilk adımlardan. Bu adımlar atıldığında diğer adımlar da çorap söküğü gibi gelecektir. Önemli olan ebeveyn ve çocuğun kaliteli iletişim çemberinden ayrılmaması. İnat durumu ise, tüm bu koşullardan sonra ortadan kalkacaktır.

Yorum Yazın