Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Kelimelerin Dünyasındaki Çocuk

Yazar admin 24/04/2018 0 Yorum

Yaşamın her alanında kendimizi kelimelerle ifade ederiz. Seçtiğimiz her bir kelime bizden bir şey anlatır. Bu kelimelerin bir araya gelmesiyle saatler süren cümlelerde, düşüncelerimizi, duygularımızı, yaşamımızı aktarırız. Kelimeler bu denli önemliyse çocuklarla kelimelerin arasındaki ilişkiyi de güçlendirmemiz gerekir. Peki nasıl?


Çocuklar, berrak zihinleriyle her şeyi öğrenmek için hazırdırlar. Biz de onlara belki de en önemli şey olan ‘kelimeler’i öğretmeliyiz. Öğrettiğimiz her bir kelime onların düşünce dünyasında yeni bir kapı aralar. Bu kapılar arttıkça çok daha derin ve çok daha kapsamlı düşüncelere doğru yolculuk başlar. Çocuklarımızla oynayacağınız oyunlar onların kelime dağarcıklarını oldukça genişletecektir. Örneğin, kelime oluşturma oyunlarından işe başlayabiliriz. Alacağımız bir masa oyunula kelimeler yaratabilir, bu yarattığımız kelimelerin anlamlarını ve eş anlamlı kelimelerini çocuğumuzla konuşabiliriz. Yeni oluşturulan ya da yeni öğrenilen bir kelimeyi cümle içinde kullandırmaya çalışarak çocuklarımıza kelime jimnastiği yaptırabiliriz.


Gün içerisinde evde de herhangi bir oyuncağa ihtiyaç duymadan da kelime egzersizi yapabiliriz. Örneğin çocuğumuzla küçük bir oyun yaratabiliriz. Bu oyuna göre her gün değişik bir kelime öğrenip bunu cümle içerisinde kullanma oyunu başlatabiliriz. Böylece çocuğumuz heveslenecek ve her gün yeni bir kelime öğrenemeye çalışacaktır. Bu kelimenin anlamını, ne ifade ettiğini kavrayacak bunu cümle içerisinde kullanarak da kelimenin zihnindeki kalıcılığını artıracaktır. Zaman içerisinde biz bile farkında olmadan çocuğumuzun yüzlerce kelime öğrendiğine şahit olabiliriz. Bu keyifli ve yararlı aktivite çocuğun kelime dağarcığını artırırken zamanla çok daha düzgün bir dille konuşmasına da olanak sağlayacaktır. Çocuk kendini zaman içerisinde çok daha iyi ifade edecek ve özgüvenini de güçlendirecektir.


Kelimeler, düşünce dünyasını genişleten araçlardır. Kelimelerin dünyasına çocuğu çekersek, onu da bu geniş dünyaya davet etmiş oluruz. Böylece kendini daha iyi ifade eden, olaylara ve konulara daha geniş açıyla bakabilen çocuklar, ileriki yaşamlarında da her zaman ön planda olurlar. Kelimeler ve çocuklar oyunun büyüsüyle bir araya geldiğinde, her şey çok kolay..

Yorum Yazın