Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Mutfaktaki Yetenek

Yazar admin 31/12/2017 0 Yorum

Mutfak; yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de son derece eğlenceli bir alandır. Önemli olan mutfağın içindeki eğlenceyi ortaya çıkarmakta! Çocukların sorumluluk bilinci kazanması, ortaklaşa iş birliklerine açık olması ve üretkenliklerinin desteklenmesi noktasında ‘mutfak’ önemli bir anahtar olabilir. Peki nasıl?


Mutfakta yemek yapmaya başlamadan önce çocuğunuz ile oturup kendinize bir alışveriş listesi çıkarmakla mutfak maratonuna başlayabilirsiniz. Listedeki maddeleri alışverişe giderek yine çocuğunuz ile birlikte alışveriş listesi doğrultusunda tamamlayın. Alışveriş esnasında çocuğunuza da küçük görevler vererek listeyi tamamlamada yardım isteyerek onu da sorumluluğun bir parçası haline getirmeniz mümkün.


Alışverişin ardından mutfağa girdiğinizde çocuğunuzla birlikte yemek yapmak için kolları sıvayabilirsiniz. Çocuğunuzun yapabileceği basit işlemleri ( sebzeleri yıkamak, ayırmak gibi) vererek katılımına destek olun. Ardından yaptığı işleri kontrol ederek onu yüreklendirebilir, yapamadığı noktalarda destek olarak onu ‘bir işi doğru şekilde tamamlama’ noktasında yönlendirebilirsiniz. Yemek yeme konusunda sıkıntı yaşayan çocuğunuza mutfakta yeni tatlar oluşturmasını sağlayarak yemek yemesini keyifli hale de getirebilirsiniz.


Yapılan araştırmalar mutfakta ebeveyn iş birliği ile yemek yapan çocukların ebeveyni ile arasındaki iletişimsel bağın kuvvetlendiğini, güven ilişkisinin de beslendiğini ortaya koymuştur. Mutfakta verilen sorumluluklarını yerine getiren çocuğun kendine olan güvenini de beslediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.


Mutfak, ebeveyn ve çocuk için hem eğlence hem de bir eğitim alanı. Eğer mutfakta kaliteli vakit geçirilirse ebeveyn çocuk ilişkisinin artması, özgüvenin yükselmesi, sorumluluk bilincinin artması ve daha birçok faydayı da beraberinde getirir.

Yorum Yazın