Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Müzik ve Çocuk

Yazar admin 11/07/2018 0 Yorum

Sanat; her yönüyle estetik ve her zaman geliştirici bir dal. Sanatın dallarından biri olan müzik ise çocuğun hayatına girdiğinde birden fazla alanda çocuğu besler. Peki müzik çocuk için neden faydalıdır?

Müzik, çocukların işitsel becerilerini artırarak onları birçok anlamda zenginleştirir. Enstrüman çalmayı öğrenen çocuk ilk önce el, parmak hareketlerini geliştirir. Buna ayaklar da eşlik ederek senkronik şekilde hareket edebilme yetisi kazanır. Bununla birlikte nota okuması yapan çocuk dikkatini de büyük oranda toplar. Bu da ileriki hayatında dikkat ve konsantrasyon gerektiren konularda başarılı olmasının yolunu açar. Saydığımız bu faydaların dışında müzik elbette başka faydalar da barındırmakta.


Müzik ile ilgilenen çocuk yeteneklerini aktardığı işlerde başarılı olduğunu görerek kendisine olan özgüvenini ve özsaygısını yükseltir. Kendini ifade etmekte büyük kolaylık yaşar. Bununla birlikte bir sanat olan müzik ile psikolojik anlamda da kendini güçlendirir. Bir ifade biçimi olarak müziği kullanmaya başlayan çocuk, sanatın içerisinde bulunarak sanatın tüm inceliğini de ruhuna işlemiş olur. Bununla birlikte sosyal yönü de gelişme gösterir.  Elbette çocuğa birçok faydası bulunan müzik sanatına yönlendirirken de dikkatli olunmalıdır. Doğru hoca seçimi, çocuğun yetenek ve istekleri doğrultusunda seçilen enstrüman seçimi gibi konular çok hassastır. Aksi takdirde yeteneği ve isteği olan çocuk müzikten soğuyabilir.


Yukarıda belirttiğimiz gibi sanat hem ruhsal hem bedensel hem sosyal anlamda insanı besleyen bir alandır. Bu alana çocukları yönlendirmek de gelecekleri için son derece faydalıdır. Müzik gibi bir sanat dalına yönelen çocukların kendinden emin, kendini gerçekleştiren ve yeteneklerini başarıya dönüştüren çocuklar olması da bundandır. Aynı zamanda sanatın kültürüyle, tarihiyle de harmanlanarak ileriye çok daha sağlam adımlarla ilerleyen çocuklar için, gelecek çok parlaktır. Siz de çocuklarınızı müzik gibi bir sanat dalına yönlendirdiğinizde yaşanacak güzel gelişmelere şahit olabilirsiniz.


Müziğin içindeki çocuk, çocuğun içindeki müzik… 

Yorum Yazın