Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Nasıl Afiyet Olur?

Yazar admin 05/12/2017 0 Yorum

Çocuklara yemek yedirmek, kimi zaman başlı başına bir sorun haline gelebiliyor. Bu sorun çocuğun yemek yemek istememesi, zamanında yemek istememesi ya da yüksek şekilde seçicilik kaynaklı olabiliyor. Bu sorunu aşmak için ebeveynlerin gitmesi gereken yol ise, uzlaşmadan geçiyor.

 

Öncelikle çocuğa yemek konusunda katı bir şekilde baskı kurmamak gerekiyor. Bu baskının şiddeti arttıkça çocuk da aynı şiddette yemeyi reddetme isteği oluşuyor. Bu durumun oluşmaması için baskıcı olmaktansa daha esnek ve yapıcı yaklaşmak çözüm olabilir.

 

Yemek zamanlarında yemek istemeyen ve bu nedenle dengesiz şekilde beslenen çocukların bu beslenme düzeninden uzaklaşması içinse çözüm, abur cuburlardan uzaklaşmak. Yemek saatleri dışında ve yemek saatlerine yakın yenilen abur cuburlar çocuğun iştahını kapatacağı için yemek saatinde yemek yemek istemeyecektir. 

 

Yemek yemekte her zaman zorlanan ve isteksiz olan çocukların tabaklarını eğlenceli hale getirmek de bir çözümdür. Tabağa çeşitli şekiller yapmak, çocuğun sevdiği oyuncakları masanın yanına koymak, desenli bardaklar kullanmak çocuğun ilgisini cezbederek yemek yemesini teşvik edecektir.

 

Çocuğunuzun hiç yemediği ve sevmediği yemeklerin yanında onun da seveceği alternatifleri yapmak  her iki yemeği yedirmek için de idealdir. Böylece yememek için direnen çocuk hem sevdiği hem sevmediği yemeği yiyerek en azından sofradan doyarak kalkacaktır.

 

Çocuğun sofrada isteyerek yemek yemesi için sofrada onunla şakalaşmak, eğlenmek ve hatta hoş bir müzik açmak da pozitif olarak etki edecektir. Gevşeyen ve rahatlayan çocuk yemek yemek için daha iş birliğine açık olacaktır.

 

Yemek yemeyi bir eğlence haline dönüştürmek, afiyetle bitirilen tabaklar demektir.

Yorum Yazın