Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Okuyarak Büyüyorum

Yazar admin 08/12/2017 0 Yorum

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, çocuğun hem bugünü hem de geleceği için büyük bir yatırım olacaktır. Çocuğun entelektüel dünyasını genişletmek, hayal kurma ve düşünme becerilerini artırmak için kitap okuma ‘alışkanlığı’ büyük önem arz etmekte. Peki, bu alışkanlık nasıl kazandırılır?

 

Öncelikle kitap seçimine ‘ağır’ kitaplardan başlanmamalıdır. Çocuğun ilgisini çekecek ve nispeten okuması ve akıcılığı kolay olan kitaplardan başlamak akıllıca olacaktır. Okuması zor olan kitapları bitirmekte zorlanan çocuk, daha sonraki zamanlarda kitap okumak istemeyecektir. Çocuğunuzun dikkatini çekecek kitapları yine çocuğunuzla birlikte seçerek ona yardımcı olabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun, kitapları dilediğince süslemesine izin vermek, kitaplarını ciltlemek ya da çocuğunuza özel bir kütüphane hazırlamak da atılacak adımlardan biridir. Kütüphaneyi de yine çocuğunuzun zevkine göre döşeyebilir, kitaplığı çeşitli aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz kitaplığına daha sık gitmek isteyecek ve buna bağlı olarak daha fazla kitap okuyacaktır.

 

Evin içerisinde sessiz, sakin ve uygun bir ortamı çocuğunuz için ‘kitap okuma alanı’ olarak dekore edebilirsiniz. Bu alana rahat minderler koyabilir, bir adet küçük masa ekleyebilir, birkaç not defteri ile kalem bırakabilirsiniz. Çocuğunuz kitap okumak istediğinde bu köşeye çekilerek dilediğince etraftaki uyaranlardan izole olarak, konforlu bir okuma sağlayabilir.

 

Sık aralıklarla çocuğunuza ‘kitap’ hediyesi alabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği dergileri, takip ettiği yazarların kitaplarını hediye etmek de kitap okumaya teşvik etmek adına başarılı olacak hareketlerdir. Kitap okumayı bir zorunluluk olarak göstermektense; bir ‘ödül’ olarak göstermek kitaba karşı olan olumsuz algıyı çocuğun gözünde yıkacaktır.

 

Kitap okumak bir alışkanlık haline geldiğinde, çocukların hayallerine sınır koymak imkansızdır.

Yorum Yazın