Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır?

Yazar admin 31/01/2018 0 Yorum

Her çocuk kendi yaşının getirdiği özellikleriyle çeşitli oyuncaklara ilgi duyar ve oynar. Piyasada bulunan birbirinden çeşitli oyuncaklar arasından seçim yapmak ise ebeveyne düşer. Peki, oyuncak seçimi nasıl yapılır ve bu seçim yapılırken nelere dikkat edilmelidir?


Öncelikle alınan oyuncağın çocuğun yaşıyla orantılı özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin 1 yaşındaki çocuğunuza çok parçalı ve karmaşık bir lego seti almanız akılcı olmayacaktır. Çocuğunuzun yaşına ve becerilerine uygun oyuncak seçmek, çocuğun gelişimini etkilemektedir. Örneğin kreş çağındaki çocuğunuza renkli oyun hamurları, boyama kitapları ve tuşlu -sesli oyuncaklar alınabilir. Oyun hamurları ve boyama kitaplarıyla el yetenekleri-görsel becerilerini geliştirirken sesli oyuncaklarla işitsel becerilerini geliştirebilirler.


Oyuncak seçerken çok katı kurallar koymak da çoğu zaman doğru olmayabilir. Kız ve erkek çocuklar için ayrılmış oyuncak grupları olsa da her çocuk her oyuncakla oynayabilir. Çocuklar, hayata karşı edindikleri deneyimlerin büyük kısmını oyuncaklardan ve oyunlardan edindikleri için oyuncak kısıtlaması yapmak faydalı değil aksine zararlı olacaktır. Hem erkek hem de kız çocuklar cinsiyet ayrımı fark etmeksizin serbestçe oyun oynayabilmeli, bu konuda baskıdan uzak olmalıdırlar.


Çocuklara seçilen oyuncakların şiddet unsuru içermemesine dikkat edilmelidir. Vurmalı, kırmalı, diğer insanlara zarar vermeyi teşvik edecek oyuncaklar çocuklarda ileriki dönemlerde ruhsal ve fiziksel şiddete eğilime neden olacaktır. Çocukların zeka gelişimini destekleyecek oyuncaklar seçmek,( lego, rubik küp, puzzle, oyun hamurları gibi) yararlı olacaktır. 


Unutulmamalıdır ki, oyuncaklar çocukları eğlendirirken aynı zamanda yeteneklerini geliştirmek için birer araçtır.

Yorum Yazın