Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Oyuncak Zirvesi

Yazar admin 03/12/2017 0 Yorum

‘’Çocukları ancak çocuklardan öğrenebiliriz’’ (R.D. Laing)

 

Ne kadar doğru ve yerinde bir söz. Çocukları ancak ve yine çocuklardan öğrenebiliriz. Peki, gündelik hayatta nasıl başarılabilir bir çocuğu keşfetmek, güzele, doğruya, paylaşmaya yöneltmek? Hepsinin kolay cevabı, oyundur. Peki, oyun tüm bunları nasıl sağlar?

 

Bu soruyu sizin de evinizde uygulayabileceğiniz örnek bir etkinlik üzerinden açıklayalım Bir gün çocuğunuzun arkadaşlarını evinize davet edin. Ve onlara boş ve geniş bir oda bırakarak burada oyuncakları ile doyasıya oynamalarını söyleyin ve gözlemleyin. İşte bu kadar! Çocuğunuzu oyun oynarken gözlemlemek, tüm sorunların çözümüne giden anahtarı size verecektir.

 

Çocuğunuz diğer arkadaşlarıyla oyun oynarken, ortak bir oyunu kurmak için ‘grup bilinci’ ile hareket eder. Oyunun devamı için arkadaşları ile oyuncaklarını paylaşır ve ‘paylaşma bilinci’ ni kazanır. Diğer arkadaşlarının isteklerini de dinleyip oyunu ona göre sürdürürse ‘empati bilinci’ ile ve kimi zaman kendi istediği oyunda diretir ve tüm arkadaşlarını yönlendirme becerisini gösterirse ‘özgüven bilinci’ ile hareket eder.

 

Tüm bu oyun sürecinde gözlemlediğiniz şey, çocuğunuzun davranışlarının ne yönde olduğudur aslında. Neleri öğrendiği, nelerde eksik kaldığıdır. Eksik kaldığı durumları da gözlemleyip farkına vardığınız için, bu durumları düzeltmek ve sorunu kökünden çözmek de çok mümkündür.

 

Siz de bu etkinliği evinizde deneyerek, sonuçları görebilirsiniz. Yine tekrar edelim ‘’Çocukları ancak çocuklardan öğrenebiliriz.’’ (R.D. Laing)

Yorum Yazın