Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Özgürlük mü Disiplin Mi?

Yazar admin 28/02/2018 0 Yorum

Çocuklarla olan ilişkilerde ikileme düşülen önemli konulardan biri üzerine konuşacağız bugün; özgürlük mü disiplin mi?


Çocuk yetiştirirken bir yanımız çocuğun özgür, kendi kararlarını veren ve dilediği zaman dilediği şeyi yapan bir birey olarak yetiştirilmesi yönünü destekliyor. Bu düşüncenin elbette artıları var. Fakat yine yadsınamaz şekilde negatif yönleri de mevcut. Tamamen özgürlüğüne bırakılmış bir çocuk uzun süre bocalayacaktır. Zaman zaman sorumluluklarını yerine getirecektir fakat diğer zamanlarda zamanını verimli kullanma, sorumluluklarını planlama gibi konularda sıkıntıya da düşebilecektir. Çünkü burada söz konusu kişi bir ‘çocuktur’. Çocuk kendine tanınan özgürlük alanında kendini gerçekleştirmeye çalışırken öte yandan kendini bir boşluğa bırakıyor olabilir.


Çocuk yetiştirirken diğer yanımız ise, disiplinli olma üzerinde yoğunlaşıyor. Çocuğun tüm hayatını bir disiplin çerçevesinde şekillendirmesi, böylece çok daha verimli ve olumlu şekilde zaman geçirileceğini düşünüyor olabiliriz. Bu durum başlarda olumlu gözükse de pek çok olumsuzluğu da beraberinde getirir. Örneğin, çocuk evde var olan disiplinli kurallardan zaman içerisinde sıkılarak tam aksi şekilde disiplinsiz davranma isteği oluşturarak kuralları yok saymak isteyebilir. Aynı şekilde sürekli disiplin ortamında kalan çocuk ilerki zamanlarda kendi kararlarını vermekte zorlanabilir, seçim yaparken sürekli üçüncü bir kişinin fikrine ihtiyaç duyabilir. Bu da özgüven sorunlarının başlangıcını oluşturur.


Peki, konunun başına dönersek, özgürlük mü disiplin mi sorusunun cevabı nedir? Cevap, her ikisidir de! Çocuğa kendini gerçekleştirecek kadar özgürlük alanı bırakmak ama sorumluluklarını ve ödevlerini hatırlatacak kadar da disiplin uygulamak gerekir. Böylece sınırsız bir özgürlükte boşluğa düşmeyecek ve katı bir disiplinden kaçmaya çalışmayacaktır.


Bu konudaki denge, çocuk yetiştirirken altın bir kelimedir.

Yorum Yazın