Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Sanatla Büyüyen Çocuk

Yazar admin 15/05/2018 0 Yorum

Sanat; hayatı anlamamızı, olaylara farklı pencerelerden bakmamızı, zihinsel anlamda yeni devinimler kazanmamızı sağlayan en önemli araç. İnsanı geliştiren ve entelektüel hazinesini genişleten sanatı çocuklarla buluşturmak da son derece mühim. Hatta çocukların küçük yaşlarında sanatla buluşması, onların yetişkinliğe giden yollarında önlerine ışık tutacaktır.


Birçok sanat kolu var. Tiyatro, müzik, sinema, resim, dans gibi çeşitli birçok sanat kolu mevcut. Çocukları, özellikle yatkın oldukları yeteneklere göre sanatla buluşturmak son derece faydalı sonuçlar doğuracaktır. Örneğin müzik kulağının olduğunu fark ettiğiniz çocuğunuzu müzikle ilgili herhangi bir çalışmanın içerisine sokabilirsiniz. Enstrüman çalmak, beste yapmak ya da bir eser seslendirme konusunda alacağı eğitim onun hayatı için mihenk taşı olacaktır. Ya da dansa eğilimi olan çocuğunuzu onun da isteyeceği bir dans koluna yönlendirebilirsiniz. Böylece hem kendini geliştirecek hem de sanatın sunduğu kültürel ve sanatsal her türlü değeri yaşamına aktarabilecektir.


Elbette her sanat dalı değerli ve önemlidir. Bu nedenle çocukları sanatın her dalıyla tanıştırmak da gerekir. Çocuklar; sahnelenen bir eseri tiyatronun atmosferinde seyretmeli, bir müzik dinletisinde hem ortamın hem de müziğin dünyasına girmeli, dans gösterisindeki ahenkli hareketleri seyretmeli ve beyaz perdede oynayan bir filmde sanatı seyretmelidir. Çocuk; sanatla tanıştıkça ve sanata yoğunlaştıkça kendini geliştirir. Bu gelişme hem kültürel hem de sanatsal bağlamda çok büyük faydalar sağlar. Kendini ifade etme, kendini gerçekleştirme ve kendini tanımada sanatın büyük rolü; sanatla çocuğun bir araya gelmesinin en önemli sebebini oluşturur. Ve özellikle bu sanatla tanışma küçük yaşta olacağı için, birçok temek değer de bu sayede kalıcılaşmış olur. Hayatın her alanında sanatın bir dalı olduğu için ve çocuklar da hayatı sanatla anlamlandırmaya başladıklarında çok daha donanımlı ve duyarlı bireyler olurlar.


Sanat, küçük, büyük herkes için son derece önemli ve gerekli. Çocukları sanatla buluşturmak da onların gelecekleri ve bugünleri için çok büyük bir yatırım. Sanatla büyüyen çocuklar, geleceğe güvenle bakarlar..

Yorum Yazın