Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Seyahat ve Çocuk

Yazar admin 08/06/2018 0 Yorum

Tatile çıkmak, seyahat etmek, yeni yerler görmek her zaman için eğlenceli ve ilham vericidir. Elbette çocuklarla seyahat etmek çocuklar için de son derece önemlidir. Çocuklarla seyahat planlarken birkaç konu üzerinde düşünülmeli ve plan buna göre çıkarılmalıdır.

Öncelikle çıkacağınız seyahatin ne tür bir seyahat olduğundan hem fikir olmalısınız. Örneğin kültürel bir gezinti yapmak istiyorsanız çocuklarınızı götürebileceğiniz yerlerin bir listesini yapmakla işe başlayabilirsiniz. Böylece gideceğiniz yerde zaman ve enerji kaybetmeden tüm kültürel alanları sırayla gezebilirsiniz. Aynı bu şekilde doğa seyahati yapacaksanız gideceğiniz yerlerdeki doğa harikası alanların yerlerini listeleyebilirsiniz. Bu size, seyahat sırasında çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Bununla birlikte seyahatten döndükten sonra gitmeyi unuttuğunuz bir yer de olmayacaktır. Bu da elbette çok büyük bir avantaj sağlar.


Seyahate çıkmadan önce çocuğunuzla birlikte rahatça kalacağınız yerlerin de bir listesini çıkarabilirsiniz. Böylece vardığınız yerde kalacak alan aramak için zaman ve enerji harcamaktan kurtulursunuz. Özellikle çocuğun dahil olduğu seyahat programlarında kalacak yer son derece hassastır. Kalacak yerden sonra elbette sırada yemekler var. Seyahat ettiğiniz yerin kendine has yiyeceklerini tatmak ve deneyimlemek elbette isteyeceksiniz. Bunun için yine seyahate çıkmadan önce özellikle yemek istediğiniz şeyleri belirlemelisiniz. Gittiğinizde sırayla bu değişik lezzetleri tadabilirsiniz. Çocukların çeşitli şehir ve ülke mutfaklarını deneyimlemesi kendisi için de kültürel anlamda besleyici olacaktır.


Seyahat etmek çocuklar için birçok yönden faydalı bir etkinliktir. Çocuk; gittiği yerlerin doğasından, sanatından, tarihinden, kültüründen, yemeklerinden kısacası tüm özelliklerinden kendine bir şeyler katar. Kültürel hazinesini son derece kuvvetlendirir. Çocuklarla seyahat etmenin püf noktası da tüm yapılacak etkinliklerden önce programlama ve planlama yapmaktır. Gerisi yeni yerler, yeni tadlar, yeni insanları keşfetmektir..

Yorum Yazın