Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Şimdi Okul Zamanı

Yazar admin 05/12/2017 0 Yorum

Okula yeni başlayan çocuklar için hazırlık süreci; hem heyecanlı hem de bir hayli streslidir. Okul için malzemeler alınması, kıyafetler seçilmesi ve daha birçok şey çocuk için heyecan vericidir. Peki, madalyonun öbür yüzü?

 

Okul fobisi, daha okul başlamadan çocukların korkulu rüyası haline gelebiliyor. Okul fobisini tetikleyen unsurları ise, gözden kaçırmak oldukça kolay. Öncelikle; okul başlamadan önce çocuğa okul ile ilgili konuları haddinden fazla ve sık aralıklarla açmak hatalı bir davranış olacaktır. Çocuğun üzerinde, normalde hiç olmayan bir konunun birden gündemde sık yer işgal etmesi, bir korku yaratacaktır.

 

Peki, bu korkunun oluşmaması için neler yapılabilir? Örneğin okul alışverişi yapılırken çocuğu pozitif anlamda desteklemek, heveslendirmek iyi bir adımdır. Çocuğun istediği okul malzemelerini almak, okul hakkında güzel anılardan bahsetmek, okula gitmenin aslında sıradan bir durum olduğunu çocuğa hissettirmek gerekir. Okula gitmenin çok büyük değişikliklere yol açacağını dile getirmek ya da hissettirmek de çocukta strese neden olacaktır.

 

Okul başlamadan önce çocuğu okula alıştırmak için okula giden arkadaşlarıyla buluşturup güzel zaman geçirmesini sağlamak, okula gittiğinde hayatında gerçekleşecek olumlu deneyimlerin vereceği heyecandan bahsetmek de pozitif yaklaşımlardır. Örneklerde de bahsedildiği gibi önemli olan nokta çocuğun okula karşı olan düşüncelerini pozitife çevirmek ve bunu yaparken abartılı ifade ve davranışlardan kaçınmaktır.

 

Okul açıldığında çocuğunuzu psikolojik olarak desteklemek, hem yanında olduğunuzu hem de onun tek başına da ayakta durabileceğini hissettirmek, okul fobisinin önüne geçecektir. 

Yorum Yazın