Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Sorumluluk Bilinci ve Çocuk

Yazar admin 05/04/2018 0 Yorum

Gündelik hayat içerisinde çocuklarımıza kolaylık olması için onların yapabileceği küçük işleri dahi ebeveynler olarak biz hallederiz. Bu durum ise uzun vadede sorumluluk bilincinden uzak çocuklar yetiştirmemizi olası kılıyor. Peki, çocuğa sorumluluk bilinci nasıl aşılanmalı?


Evde, çocuğun yaşına uygun yapılabilecek şeylerin bir listesini çıkararak işe başlayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz yatağını toplayabilecek, eşyalarını dolabına kaldırabilecek, içtiği bardağı mutfağa götürebilecek yetkinlikte ve yaştaysa bu işleri küçük küçük çocuğunuza aktarabilirsiniz. Örneğin okuldan gelen çocuğunuza çok tatlı bir dille kıyafetlerini ve çantasını odasına götürerek toparlamasını söyleyebilirsiniz. Bunu söyledikten sonra çocuğunuz yine de bu işleri yapmıyor ya da yapmayı unutuyorsa çocuğunuza yine sakin bir dille eşyalarını yerine koymasını söyleyebilirsiniz.


Sofra kurup kaldırırken çocuğunuzdan küçük şeyler için yardım istemek de yapılacak diğer şeylerdendir. Size yardım ettikten sonra çocuğunuza teşekkür etmek ve onu övmek de yapılan davranışın pekişmesini sağlayacaktır. Yardımcı olduğu ve sorumluluk aldığı için mutlu hisseden çocuk bu olumlu davranışları daha sık tekrarlayacaktır. Çocuğunuz gün içerisinde yerine getirmesi gereken sorumlulukları ısrarla unutuyorsa odasına küçük yapıştırmalar asarak onun dikkatini çekebilirsiniz. Bu yapıştırmalarda odasını düzenli tutmasını gösteren şekiller yer alabilir. Böylece çocuğunuz bu görselleri gördükçe yapacağı sorumluluklarını hatırlayacaktır.


Çocuğa sorumluluklarını hatırlatırken baskıcı olmamak, yumuşak bir sesle uyarmak, hatırlatmak yapılması gerekenlerdir. Aksi takdirde baskıdan sıkılan çocuk sorumluluk almaktan da kaçacaktır. Bu durum da içinden çıkılması zor bir hal alınmasına neden olacaktır. Çocuğu desteklemek ve sorumluluk bilinci aşılamak konusunda yüreklendirmek altın anahtardır.

Yorum Yazın