Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Sporla Gelişen Çocuk

Yazar admin 24/04/2018 0 Yorum

Hareket etmek ve hareket halinde kalmak hepimiz için son derece önemli. Spor yapmanın faydaları ise saymakla bitmez. Bu hareketlilik ve spor elbette çocuklar için de son derece önemli. Peki, sporun çocuğa katkıları neler?

 

Spor yapmak her şeyden önce çocuğun beden sağlığı için son derece önemlidir. Vücudunu aktif olarak kullanan çocuk hem içinde bulunduğu yaşta hem de ilerki yaşlarında başına gelebilecek sağlık sorunlarının önüne geçmiş olur. Bununla birlikte vücudunu sporla daha sağlıklı ve zinde bir hale getirerek gün içerisinde kendini çok daha aktif ve girişken hissedebilir. Sporun beden sağlığından ziyade zihinsel olarak da büyük katkıları vardır. Örneğin spor yaparken yapacağı hamleleri düşünmesi, strateji oluşturması, grup çalışması yapması çocuğun sürekli olarak zihnini oyalar. Bu oyalama da aslında çocuğun çok daha aktif şekilde zihinsel olarak gelişmesini sağlar. Bu gelişme zaman içerisinde hayatının her alanında çocuğa pozitif katkılar sağlar.

 

Spor çocuklar için bir sosyalleşme aracıdır. Spor yaparken yeni arkadaşlar edinebilir, yeni çevrelere girebilir ve neticesinde çok daha sosyal bir dünyaya adım atabilir. Etrafındaki insanlar sayesinde kendini ifade etme ve kendine güven konusunda sınırlarını genişletir. Bu da yine yıllar sonra kendisine olumlu şekilde dönecek kazanımlar sağlar. Çocuğun spor yaparken sosyalleşmesinin yanı sıra ‘başarım hissi’ yaşaması da onun kendine güvenini destekler.  Spor yaparken elde ettiği başarılar, kendini geliştirmesi ve bunu fark etmesi son derece tatmin edicidir. Kendini geliştirdikçe ve kendini gerçekleştirdikçe başarılarına yenilerini ekler. Bu başarı spor alanından çıkarak hayatının tüm alanlarına da sirayet eder.

 

Spor; çocuğu hem bedensel, hem zihinsel, hem de sosyal açıdan besleyen çok zengin bir faaliyettir. Çocuğun enerjisini olumlu anlamda atması, kendini gerçekleştirmesi ve kendine olan güvenini yenilemesi için spor kadar faydalı aktivite azdır. Bu sebeple çocukları sporla buluşturuyor ve onların geleceğine çok büyük bir yatırım yapmalarını sağlıyoruz..

Yorum Yazın