Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Teknolojik Bağlardan Oyunun Özgürlüğüne Geçiş

Yazar admin 05/04/2018 0 Yorum

Günümüzde çok çeşitli teknolojik aletler etrafımızı sarmış durumda. Televizyondan, bilgisayara, tabletlerden akıllı diğer tüm aygıtlara varana kadar kuşatılmış haldeyiz. Elbette teknolojinin faydalarından yararlanmaktayız. Fakat bunun dozu zaman zaman kaçabilmekte, özellikle de çocuklarda.  İnternetin, televizyonun, bilgisayarın renkli ekranına dalıp giden çocuk kimi zaman zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamıyorlar. Bu durum sık sık tekrarlandığında, çocuk ısrarla ve sürekli teknolojik aletlerle vakit geçirmek istediğinde teknoloji bağımlılığı işaretleri gösterdiğini söyleyebiliriz. Peki, çocukları teknolojinin bağımlılığından nasıl uzaklaştırabiliriz?


Bu durumu çözmede en büyük anahtar, oyuncak ve oyundur. Çocuk; çocukluğunu oyuncakların arasında oyun oynarken inşa ettiği hayal dünyasında yol alırken yaşar. Bu nedenle çocuğun teknolojik aletlerle olan bağını azaltmada oyunlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin çocuk ısrarla tablet ya da bilgisayarla oynamak istediğinde onunla oyun oynamayı önerebilirsiniz. Çeşitli oyuncakları ortaya koyup çeşitli oyunlar kurabilirsiniz. Bu oyunların çeşidi çocuğun zevklerine göre şekillenebilir. Zamanla oyunun ve oyuncakların verdiği keyfi alan çocuk teknolojik aletlere olan bağımlılığını azaltacaktır. Onu eğlendiren, düşündüren, güldüren şeyin sanal ekranlarda değil kendi kurduğu oyunlarda olduğunu anlayacaktır. 


Kimi zaman evinize çocuğunuzun arkadaşlarını davet ederek çocuğunuzu arkadaşlarıyla sosyalleştirip oyun oynamaya teşvik edebilirsiniz. Oyun; çocuklar arası en eğlenceli sosyalleşmedir. Arkadaşlarıyla bir araya gelip oyunlar oynayan, oyuncaklarını paylaşan çocuk hem paylaşmayı hem arkadaşlığı öğrenecektir. Bir legonun, bir oyuncak arabanın, bir Barbie bebeğin çocukların arasındaki bağda ulaşamayacağı yer yoktur. Çünkü çocukluk biraz da oyuncaklarda saklıdır.


Çocuklarda teknoloji bağımlılığını yenmenin anahtarı, oyun ve oyuncaktır. Sanal ekranlardan kopan ve gerçek hayata dönen çocuk hayal dünyasında oynadığı oyunlarla güzel serüvenlere çıkacaktır..

Yorum Yazın