Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Uyku Arkadaşım

Yazar admin 28/02/2018 0 Yorum

Bebekler; kimi zaman uyku vakitleri geldiğinde sorunsuz bir şekilde uyurlarken kimi zaman da huzursuz ve ağlamaklı olabiliyorlar. Bu huzursuzluk da kimi zaman uyku saatlerinin aksamasına yol açabiliyor. Bebeklerin çok daha rahat ve huzurla uyuyabilmeleri için birçok yol var. Bugün size bu yollardan bir tanesini açıklayacağız; uyku arkadaşı.


Uyku arkadaşı; bebeklerin yatarken kullandıkları ve uyurken sarılarak kendilerini güvende hissettikleri oyuncaklara verilen genel isimdir. Bu oyuncaklar; bebekler için özel üretilmiştir. Amacı ise, yine tanımında belirtildiği gibi bebeklerin uyku kalitesini yükseltmektir. Peki, uyku arkadaşı bunu nasıl başarır? Uyku arkadaşı denilen oyuncaklar bebeğin yatağa girdiğinde dokunabileceği, sarılabileceği ve hep yanında olan bir oyuncak olduğu için bebekle arasında bir bağ kurulacaktır. Bebek uykuya dalmadan önce oyuncağına dokunarak-sarılarak kendini güvende hissedecek ve çok daha derin ve sağlıklı bir uyku çekecektir. 


Bu uyku oyuncaklarının da temel bir takım özellikleri olmalıdır. Örneğin çocuğunuza zarar vermeyen bir yumuşaklıkta olmalı ve kumaşı zararsız olmalıdır. Uyku oyuncağı kolay yıkanıp kurutulabilir olmalıdır. Çocuğu korkutacak figürlere sahip olmayacak desende, şekilde ve türde olmalıdır. Doğru uyku oyuncağını seçtiğinizde, çocuğunuzun bu oyuncağı benimseyip kabullendiğini davranışlarından anlayabilirsiniz. Uyku oyuncağını yatağa girdiğinde arıyorsa, uykusu sırasında sürekli oyuncağına sarılıyor ya da dokunuyorsa oyuncağını benimsediğini kolayca anlayabiliriz. Siz satın alırken doğru uyku oyuncağını seçtiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuğunuzun da kabullenmesi gerekmektedir. Doğru oyuncak onun sevdiği oyuncaktır.


Özetle, bebeklerin uyku kalitesini artırmak, kendilerini gece uykularında bile güvende hissetmelerini sağlamak için uyku oyuncakları önerilmektedir


Huzurla uyuyan bebekler huzurla büyürler…

Yorum Yazın