Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yemek Seçen Çocuk

Yazar admin 28/02/2018 0 Yorum

Çocuklar, kimi zaman yemek konusunda fazlasıyla seçici oluyorlar. Oysa tam ve doğru bedensel ve zihinsel gelişim için tüm gıdalar dengeli şekilde tüketilmelidir. Peki, yemek seçen çocuklara karşı nasıl davranmalıyız?


İlk önce çocuğunuzun hangi gıdaları yemediğinin bir listesini çıkartın. Ardından bu listedeki gıdaları çocuğunuzun seveceği şekillerde pişirmeyi deneyin. Örneğin çocuğunuzun karnabaharı sevmiyorsa karnabaharı minik minik doğrayarak pişirebilir, çocuğunuza da bu şekilde servis edebilirsiniz. Masada çocuğunuzun sevdiği oyuncaklara yer verebilir böylece çocuğunuz oyuncaklarla keyifli vakit geçirirken onun yemediği besinleri de yemesini sağlayabilirsiniz. Tabak süslemek de bir diğer yoldur. Çocuğunuzun tabağını sebzelerle ve çeşitli yemek soslarıyla süsleyebilirsiniz. Bu süslemelerde komik surat şekilleri ya da buna benzer ifadeler olabilir. Böylece çocuk tabağındaki sevmediği gıdayı değil eğlenceli şekilleri görecektir.


Çocuğunuza sevmediği gıdaları yemesinin onun için sağlıklı olacağı, onun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacağını da uzun uzun anlatabilirsiniz. Böylece çocuğunuz sevmediği yemekler konusundaki ısrarını bir nebze olsun kıracaktır. Çocuğunuzun çok severek yediği yemeklerin yanına sevmediği yemekleri yapmak da bir seçenektir. Böylece çocuğunuz sevdiği yemekleri yerken diğer sevmediği yemeği de yiyecektir. Yemek sofrasındayken arkaya sakin bir müzik koymak, çocukla sohbet etmek ve hoş bir ortam yaratmak çocuğun yemek sırasında inadını kıracak daha sakin ve uyumlu olmasını sağlayacaktır.


Çocuklar, tam ve dengeli beslendiklerinde büyüme ve gelişimlerini sorunsuz şekilde tamamlayabilirler. Bu nedenle biraz oyuncak, biraz oyun ve ilgiyle çocukların yemek seçmedeki inatları ortadan kaldırılabilir. 

Yorum Yazın