Bu sitede mevzuata uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yıkanmak Şimdi Çok Eğlenceli

Yazar admin 08/12/2017 0 Yorum

Çocuklar, bazen sudan ve dolayısıyla yıkanmaktan hoşlanmıyorlar. Çocukları yıkamak bu nedenle sorunlara neden olabiliyor. Bu süreci daha kolay atlatabilmek ve çocuğun yıkanmak için direnmesinin önüne geçmek için neler yapılabilir?

 

Öncelikle banyoyu eğlenceli bir yer haline getirmekle işe başlanabilir. Küvetin içerisine çocuğunuzun sevdiği oyuncakları koymak, neşeli bir müzik açmak güzel bir başlangıç olacaktır. Böylece çocuğunuz için banyo onun gözündeki ‘korkutucu’ yerden ‘eğlenceli’ bir yere dönüşmüş olacaktır.

 

Banyo sırasında acele etmemek ve çocuğu hızlıca yıkamaya çalışmamak da önemlidir.  Çünkü hızlı hareket ederken çocuk ürkebilir ve yıkanmaktan kaçınabilir. Çocuk banyodayken onun suya alışması için zaman verilmeli ve çocuğun gevşemesi sağlanmalıdır. Böylece çocuk yıkanırken çok daha uyumlu olacaktır.

 

Çocuğun gün içerisinde en agresif, rahatsız ya da iyi hissetmediği zamanlarda yıkanmaya zorlamak da hatalı bir davranış olacaktır. Çocuğun daha sakin ve nispeten daha rahat hissettiği bir zamanda yıkamaya çalışmak çok daha kolay olacaktır. Çocuk kendini zorlanmış hissetmeyecek ve banyo sırasında da gerilmeyecektir.

 

Banyoya çeşitli banyo köpükleri koymak, güzel kokulu farklı duş ürünleri kullanmak da çocuğun dikkatini dağıtacak ve daha konforlu bir banyo keyfi yaşamasına olanak sağlayacaktır. Önemli olan çocuğun algısını ‘yıkanmaktan’ ‘eğlenmeye’ kaydırmaktır.

 

Biraz eğlence, biraz ilgi ve rahat bir ortamla yıkanmak artık çok eğlenceli!

Yorum Yazın